Hlavní obsah

Míru lze dosáhnout jen vyvoláním strachu, řekl Medvěděv

3:45
3:45

Poslechněte si tento článek

Odpovědí na ideu Západu dosáhnout míru na Ukrajině pomocí síly může být jen dosažení míru pomocí strachu, uvedl v úterý místopředseda ruské Bezpečnostní rady a bývalý prezident Dmitrij Medvěděv. Strach podle něj stále působí.

Foto: Sputnik, Reuters

Dmitrij Madvěděv

Článek

„Jediné, co je (Západ) zastavuje, je hrozba odvety - naše možná reakce na jejich vychvalovaný princip mír skrze sílu,“ řekl Medvěděv podle TASS.

Odpověď na to, o jakou reakci Ruska má jít, je podle něj jasná - mír v důsledku strachu. „Strach pořád ještě funguje. Zbytek - nula nula nic,“ řekl na přednášce vedení v projektu Znalosti na prvním místě.

Medvěděv se pak přihlásil k sovětské politice, když citoval výrok sovětského ministra zahraničních věcí Andreje Gromyka: „Deset let vyjednávání je lepší než jeden den války.“ Za Andreje Gromyka Sovětský svaz podporoval nejen Egypt a Sýrii ve válkách proti Izraeli, ale zahájil také invazi do Afghánistánu.

„Přísné dodržování této doktríny umožnilo lidstvu žít,“ řekl Medvěděv.

Jízlivě zmínil, že Rusko významnou měrou přispělo k Pařížské dohodě o klimatu či ke vzniku Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které „nyní už odpočívají v pokoji nebo vydechují naposledy“.

Nedávno si přitom ruské vedení stěžovalo, že OBSE při monitorování dodržování minských dohod nadržovalo Ukrajině.

„Na druhé straně duly jiné větry - vydírání, vměšování se do vnitřních záležitostí a nechvalně známý mír skrze sílu. To vše bylo vymyšleno jako hlavní nástroje komunikace s Ruskem, jen aby nám to uškodilo,“ řekl ruský exprezident

Medvěděv současně označil obvinění směrem k Rusku, že se pokouší o útok na Evropu, jako nesmyslná. Ukrajina, kterou Rusko napadlo, přitom leží v Evropě.

Vůdce EU označil Medvěděv za rusofoby. Vztahy s Evropou se podle něj dostaly „do bodu, odkud není návratu“.

Patrušev sní o připojení Oděsy

Podobně tvrdá slova vůči Evropě volil v rozhovoru pro TASS i poradce prezidenta Putina Nikolaj Platonovič Patrušev, podle něhož se zaměřuje vojenská mašinérie Francie a Německa proti Rusku a velké manévry NATO na jeho východním křídle jsou nácvikem ofenzívy proti Rusku.

Rusko samo přitom pořádá přes deset let velké manévry Západ za účasti mnohem většího počtu vojáků, přičemž právě takto shromážděná vojska pak napadla Ukrajinu.

Patrušev dal také najevo, že se k Rusku připojí i další dosud neokupované části Ukrajiny. „Naše země respektuje vůli lidu. To je patrné ze zkušenosti s připojením Krymu, Sevastopolu, Donbasu a Novoruska k Rusku. Obyvatelé (dalších) oblastí Ukrajiny, včetně oblasti Černého moře, si musí sami určit svou budoucnost. A je nepravděpodobné, že by si svůj osud spojovali s neonacismem. Nechtějí se slabě podřídit nelegitimní kyjevské vládě,“ prohlásil v souladu s tradičními narativy ruské propagandy.

Zmínil, že Oděsu založila ruská carevna Kateřina II. a že dvě století byla předsunutou pevností Ruska v Černém moři a že hrdinské město se pak proměnilo v logistický uzel pro přesun zbraní a v základnu pro námořní diverzanty.

„Věřím, že Oděsa a drtivá většina jejích obyvatel nemají s kyjevským režimem nic společného,“ dodal.

Výběr článků

Načítám