Článek
Orbána to vede k prohlášením, že nadále věří ve vítězství, i když předvolební průzkumy favorizují opoziční stranu Tisza Pétera Magyara. Například podle červnového průzkumu agentury Medián by aktuálně volby vyhrála strana Tisza, již by volilo 38 procent Maďarů, Orbánův Fidesz by získal jen 28 procent. Jenže v jednomandátových obvodech může Fidesz postavit do voleb mnohem známější kandidáty ve srovnání s Magyarovou stranou, která působí na politické scéně poměrně krátce.
Hlavně ale opoziční síly budou roztříštěné, protože se všechny budou vymezovat vůči vládní straně. Její kandidát tak může v většinovém systému uspět, i když opoziční strany v součtu získají více hlasů.
Známější tváře
Tisza vznikla v roce 2020 a celostátní význam získala až v roce 2024, kdy se před volbami do Evropského parlamentu stal lídrem kandidátky právě Magyar. Ve srovnání s touto krátkou historií vznikl Fidesz v roce 1988 a od té doby nepřetržitě působí na maďarské politické scéně. Orbán stojí v čele vlády již páté volební období, z toho čtyři za sebou (od roku 2010 dosud).

Z toho jasně vychází, že Fidesz může postavit do jednomandátových volebních obvodů mnohem známější a zkušenější politiky, které voliči dobře znají. Naproti tomu strana Tisza oznámila, že své kandidáty v těchto obvodech oznámí až v listopadu. Do dubnových voleb už pak nezbyde moc času, aby strana své kandidáty zpopularizovala.
Opoziční dohoda v nedohlednu
Ve většině jednomandátových volebních obvodech by mělo dojít k dohodě opozičních stran, aby si vzájemně neubíraly voliče. Straně Tisza do určité míry ulehčilo situaci hnutí Momentum, které se rozhodlo v příštích volbách nekandidovat. Opoziční formace, populární především mezi mladými lidmi, chce tímto krokem přispět k porážce vládní strany Fidesz a pádu Orbánovy vlády.

Maďarský premiér Viktor Orbán
Magyarova strana se zatím podle serveru telex.hu do jednání s ostatními opozičními stranami nehrne a oznámila, že postaví svého kandidáta ve všech 106 jednomandátových volebních obvodech. „Tisza kandiduje samostatně ve všech 106. obvodech,“ cituje web telex.hu Magyarovo stanovisko.
Tisza odmítla například nabídku ke spolupráci poslance Ákose Hadházyho, který v roce 2022 figuroval na kandidátce hnutí Momentum. Hadházy je velmi aktivní, organizuje protivládní protesty, odhalil luxusní zámek Hatvanpuszta u obce Alcsútdoboz ve střední části Maďarska, který měl podle jeho tvrzení Orbán tajně zrekonstruovat pro své soukromé účely.
Opoziční Budapešť
V parlamentních volbách v roce 2022 získal Fidesz v jednomandátových obvodech až 87 křesel. Své drtivé vítězství pak potvrdil ve stranických kandidátkách a Orbán vládl opět s dvoutřetinovou většinou v zádech. Jednotná opoziční kandidátka tehdy získala v jednomandátových obvodech jen 19 křesel, a to až 17 v 18 budapešťských obvodech. Na venkově se v jednomandátových obvodech podařilo opozici získat jen dvě křesla. „I když je nyní v Budapešti jen 16 obvodů, Fidesz zde má malou šanci na vítězství,“ domnívá se politolog Zoltán Lakner.
Konkurence dvou nebo více opozičních kandidátů by v jednomandátových volebních obvodech jasně zvýhodnila vládní Fidesz. Opozice postavila v roce 2022 společnou kandidátku, ale i tak prohrála. Nyní navíc hrozí, že kandidáti strany Tisza a ostatních opozičních stran si budou odebírat voliče.
Vlastní kandidáty chce postavit Demokratická koalice (DK), Maďarská socialistická strana (MSZP) i recesistická Strana dvouocasého psa. Navíc MSZP a DK jsou na politické scéně mnohem déle než Tisza a mohou postavit kandidáty, kteří jsou pro voliče známější.
V Maďarsku je kombinovaný volební systém, kdy ze 199 poslanců parlamentu je 106 zvoleno v tzv. jednomandátových volebních obvodech a 93 na stranických kandidátkách. Průzkumy se týkají jen stranických kandidátek, proto lidé často propadají euforii, že Orbán bude poražen, ale nemusí to tak být. Část, kde volí většinově, může výsledek zvrátit.