Článek
„Mnoho lidí fantazíruje o tom, kdy a kde se (setkání) uskuteční. Teď nemáme žádné nápady. Chci říct, neměli byste plýtvat svými duševními schopnostmi vymýšlením možností, které nejsou příliš realistické. Představte si Vatikán jako místo pro jednání, je to trochu neelegantní,“ citoval Lavrova ruský web RBK.
Lavrov řekl, že jednání zástupců dvou pravoslavných zemí „na katolické platformě“ by podle jeho názoru nebylo „příliš pohodlné“ pro samotný Vatikán. Šéf ruské diplomacie to měl říct na konferenci s názvem „Historické jihoruské země, národní identita a sebeurčení národů“.
Šéf ruské diplomacie také znovu odkázal na lživé tvrzení ruské propagandy, že Volodymyr Zelenskyj je nelegitimní ukrajinský prezident. „Pokud jde o podpis (mírové smlouvy), bude otázka legitimity rozhodující,“ řekl Lavrov s tím, že jinak by ji prý mohl zpochybnit Zelenského nástupce.
Nynějšímu ukrajinskému prezidentovi oficiálně vypršel mandát loni v květnu, ve funkci ale zůstává dál. Ukrajinská ústava totiž ukládá, že se ve válečném stavu nemohou konat prezidentské volby.
Problémem by mohl být i zatykač na Putina
To, že žádná dohoda o dalším kole jednání ve Vatikánu není, řekl už ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle zdrojů agentury Bloomberg tato destinace Rusům nevyhovuje z několika důvodů.
„Ruská pravoslavná církev se staví proti zapojení Vatikánu do mírových rozhovorů a považuje jej za historického rivala na Ukrajině,“ píše agentura s tím, že Moskva vyčítá papežskému státu mimo jiné to, že nekritizoval uzavření kostelů loajálních Rusku ukrajinskými úřady.
„Itálie je navíc signatářskou zemí Mezinárodního trestního soudu, který v březnu 2023 vydal na Putina zatykač za údajné válečné zločiny na Ukrajině. Přinejmenším teoreticky by byla povinna ho zatknout, pokud by přijel do Říma,“ podotýká dál Bloomberg.
Dodává přitom, že Rusko v současné době ani nepočítá s tím, že by Putin kvůli jednáním cestoval do Vatikánu nebo kamkoliv jinam. Místo toho upřednostňuje další jednání na nižší úrovni, která začala minulý týden v Istanbulu.
Američané podle agentury zatím svým ruským protějškům dávají najevo, že by upřednostnili, kdyby se případných dalších jednání za ruskou stranu neúčastnili představitelé tvrdé linie, jako je Putinův poradce Vladimir Medinskij, který vedl ruskou delegaci v Istanbulu.
Zatím jen dohoda na výměně zajatců
„Vatikán, zastoupený papežem, uvedl, že by měl velký zájem o pořádání jednání,“ uvedl Trump počátkem týdne v příspěvku na svém kanálu Truth Social. „Ať proces začne!“ napsal s ohledem na možná rusko-ukrajinská jednání.
Myšlenku rozhovorů ve Vatikánu po hovoru s papežem podpořila i italská premiérka Giorgia Meloniová, stejně jako někteří další evropští lídři.
Přímá jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací se naposledy uskutečnila 16. května v Istanbulu. Jediným konkrétním výsledkem je ale zatím dohodnutá vzájemná výměna tisícovky zajatců z každé strany.
Rusko již více než tři roky pokračuje v plnohodnotné invazi na Ukrajinu, návrh Kyjeva a západních zemí na bezpodmínečné 30denní příměří, které by předcházelo rozhovorům, Moskva odmítla.