Hlavní obsah

G20 je pro volný obchod a s výjimkou USA i pro klimatické cíle

8. 7. 2017, 15:45 – Hamburk • Aktualizováno 8. 7. 2017, 16:28

Skupina velkých světových ekonomik G20 se v závěrečném komuniké ze summitu v Hamburku v sobotu přihlásila k volnému obchodu. Devatenáct členů se vyslovilo i pro rychlé naplnění klimatických cílů, zároveň ale vzalo na vědomí odlišný postoj Spojených států. O tom, zda se závěrečné prohlášení vůbec podaří schválit, panovaly během dvoudenního summitu pochybnosti.

Foto: Axel Schmidt, Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová tlumočí novinářům závěry summitu G20 v Hamburku.

Článek

Hlavním důvodem složitých vyjednávání byl zejména odlišný pohled amerického prezidenta Donalda Trumpa na otázky volného obchodu a ochrany klimatu. Trump opakovaně hovoří o zavedení protekcionistických opatření a v červnu rozhodl, že Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o ochraně klimatu.

V obou otázkách se nakonec vyjednavačům podařilo najít kompromis. Skupina G20 se tak sice hlásí k volnému obchodu bez protekcionismu, zároveň ale uznává roli „legitimních obranných instrumentů” v takovém obchodě. Státy chtějí také bojovat proti nekalým obchodním praktikám.

Ke sporné otázce cla na ocel uvedla hostitelka summitu, německá kancléřka Angela Merkelová, že se ve spolupráci s Čínou vyjednalo zřízení odborné komise. Ta by měla mít do měsíce podrobné informace a v listopadu předloží odbornou zprávu, která ukáže, jaké jsou globální kapacity oceli. „Tento multilaterální formát fóra se využije k vyřešení této otázky,“ podotkla Merkelová.

Dohoda je reakcí na to, že Spojené státy uvažují v otázce obchodu s ocelí o zavedení protekcionistických opatření. Evropská unie už má pro takový případ nachystaná odvetná opatření, která by se podle německého magazínu Der Spiegel mohla týkat amerických zemědělských produktů, jako je kukuřice, sója nebo rýže.

Zbylých 19 zemí stojí za dohodou z Paříže

Pokud jde o ochranu klimatu, dalo 19 členů uskupení velkých ekonomik najevo, že je pařížská dohoda nezvratná a že ji chtějí rychle naplit. Zároveň ale přijaly formulaci Washingtonu, že USA chtějí s ostatními zeměmi úzce spolupracovat a pomáhat jim „v čistším a účinnějším využití fosilních paliv”. Právě v části o klimatu je závěrečné prohlášení velmi nezvyklé, většinou totiž taková komuniké obsahují jen pasáže, které podporují všichni členové G20.

Merkelová na tiskové konferenci po skončení jednání dnes vyjádřila spokojenost s tím, že se uskupení G20 shodlo na podpoře volného obchodu bez protekcionismu. Věří, že společně lze dosáhnout více, než když jedná každý sám. Zároveň poznamenala, že chtěla, aby se v závěrečném komuniké nemaskovaly neshody. To se týká především oblasti ochrany klimatu a pařížské dohody o něm.

Reklama

Související články

Výběr článků