Hlavní obsah

Česká iniciativa přišla včas. Ukrajina nemusí šetřit munici, chválí The Telegraph

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ukrajinské jednotky už nemusejí šetřit s dělostřeleckými granáty. Česká iniciativa přišla včas. S granáty na cestě Ukrajinci přestali na frontě ustupovat a začátkem března naopak zahájili palbu. Ve svém komentáři to ve středu napsal britský list The Telegraph, podle něhož iniciativa, jejímž cílem je dodat Ukrajině statisíce kusů dělostřelecké munice, pravděpodobně již nyní pomohla zachránit celá ukrajinská města.

Foto: Libkos, ČTK/AP

Ukrajinští vojáci pálí z dělostřeleckého systému Pion na ruské pozice poblíž Bachmutu v Doněcké oblasti

Článek

Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar přitom uvedl, že první dodávky v rámci iniciativy by se měly dostat k Ukrajincům nejpozději v červnu.

O možnosti zakoupit ve třetích zemích 800 000 dělostřeleckých granátů pro Ukrajince, kteří se už přes dva roky brání ruské vojenské agresi, informoval český prezident Petr Pavel na Mnichovské bezpečnostní konferenci v polovině února.

Premiér Petr Fiala minulý týden oznámil, že se k nákupu zatím připojilo 18 zemí od Kanady přes Německo či Nizozemsko až po Polsko.

Munice od Čechů už je na cestě, raduje se Kuleba

Evropa

Uvedl také, že vedle závazně potvrzeného nákupu 300 000 nábojů pro Ukrajinu má česká iniciativa nezávazně přislíbeno dalších zhruba 200 000 kusů munice.

The Telegraph píše, že po stovky let dominovalo pozemním bojům dělostřelectvo a Rusko šlo do války proti Ukrajině s dvojnásobným počtem dělostřeleckých zbraní. Převahu však poskytuje množství nábojů, a ten, kdo bude mít více munice, pravděpodobně zvítězí.

To je důvod, proč je překvapivá iniciativa vedená Českem tak důležitá pro přežití Ukrajiny, píše deník a dodává, že Češi našli munici pro Ukrajinu přesně v době, kdy ji Kyjev nejvíce potřebuje: na vrcholu ruské zimní ofenzivy.

Foto: Marko Djurica, Reuters

Ukrajinský voják u Bachmutu připravuje munici pro houfnici ráže 152 milimetrů

The Telegraph podotýká, že díky dosavadní americké i evropské vojenské pomoci Ukrajinci loni na několik měsíců dosáhli parity v palebné síle s Rusy.

Po loňské ukrajinské letní protiofenzivě, která nepřinesla Ukrajincům významné zisky v podobě osvobození rozsáhlých území okupovaných invazními silami, přešla do útoku ruská armáda.

Ta koncentrovala své úsilí na dobytí města Avdijivka v Doněcké oblasti, což se jí – podle všeho po velkých ztrátách – nakonec povedlo, a zmocnila se i dalších vesnic dále na západ.

Ukrajinské dělostřelectvo utichalo

„Rusové si jistě všimli, že s každým dnem, jak se podzim měnil v zimu, se ukrajinská dělostřelba stávala sporadičtější, a v některých sektorech dokonce zcela utichla,“ píše The Telegraph.

A připomíná, že další vojenskou pomoc od Spojených států blokuje republikánské vedení Sněmovny reprezentantů a Evropská unie se zpozdila s dodáním slíbeného milionu dělostřeleckých nábojů. Ukrajincům začala munice docházet.

V polovině února Rusové postupovali u Avdijivky a ukrajinská armáda ustupovala. Pak Česko oznámilo, že v „mimounijních“ zemích objevilo stovky tisíc kusů nábojů, které by Ukrajina mohla dostat v řádu týdnů, pokud se mezi spojenci zajistí financování.

Fiala: Jsou peníze na nákup 300 000 granátů pro Ukrajinu

Domácí

„Aktuálně dodávky velkorážové munice pocházejí ještě z předešlých objednávek. První dodávky z takzvané ‚české muniční iniciativy‘ lze na Ukrajině očekávat nejpozději v červnu,“ sdělil Pojar.

S dělostřeleckými náboji na cestě už ukrajinští vojáci nemusejí šetřit munici, začátkem března zahájili palbu, pět kilometrů západně od Avdijivky přestali ustupovat a začali podnikat protiútoky, píše The Telegraph. Ruskou ofenzivu podle něj zastavili u vesnic Orlivka, Toneňke a Berdyči.

Nedostatek dělostřelecké munice je hlavním důvodem, proč Ukrajinci málem přišli o oblast, a téměř milion kusů dělostřeleckých granátů zprostředkovaných malou evropskou zemí je hlavním důvodem, proč se tak nakonec nestalo, míní deník.

„Pokud je dělostřelectvo králem bitev, pak tím, kdo tvoří krále, je nyní Česká republika,“ píše na závěr.

Pavel: Peníze na munici pro Ukrajinu jsou kompletní

Domácí

Reklama

Výběr článků

Načítám