Hlavní obsah

Za jediný den vytáhli záchranáři ze Středozemního moře přes 4,5 tisíce migrantů

5. 10. 2016, 9:51 • Aktualizováno 5. 10. 2016, 10:15

Záchranáři v úterý vytáhli z moře u libyjského pobřeží dalších 4655 migrantů plujících z Libye do Itálie. Dalších 28 běženců bylo mrtvých. Ve středu o tom informovaly světové agentury s odvoláním na italskou pobřežní stráž.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Zachránění migranti připluli do italské MessinyVideo: Reuters

 
Článek

Od pondělka bylo na cestě z Libye do Itálie z vratkých člunů převezeno do bezpečí už přes 10 tisíc lidí. Nejméně padesát běženců se za dva dny ve Středozemním moři na cestě z Libye do Evropy utopilo.

Zachráněných 4655 migrantů pobřežní stráž podle agentury Reuters vylovila z 33 lodí, z toho 27 byly přeplněné nafukovací čluny. Kromě italské se záchranné operace účastnila také irská pobřežní stráž, lodě humanitárních organizací i soukromé nákladní a osobní lodě.

Foto: Emilio Morenatti, ČTK/AP

Migranti, kteří připlouvají z Libye k italským břehům

Vylovení migranti byli převezeni do Itálie, kde se je úředníci pokusí identifikovat a odeberou jim otisky prstů a vyřídí jejich žádost o azyl. Ta musí být podle platných předpisů posouzena v první zemi Evropské unie, na jejíž území migranti vstoupili.

Již v pondělí lodě italské pobřežní stráže a námořnictva mise Evropské unie zachránily ve Středozemním moři poblíž Libye přes šest tisíc migrantů, kteří se plavili na 32 plavidlech.

Podle agentury Reuters pašeráci lidí z Afriky nyní využívají teplého počasí v oblasti, aby přepravili z Libye co nejvíce lidí a maximalizovali tak své zisky.

Většina migrantů, kteří se vydávají z Libye do Itálie, pochází z Afriky. Konkrétně z Nigérie, Eritrei, Guineji, Gambie, Súdánu, Pobřeží Slonoviny a Somálska.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo letos do Itálie z afrického pobřeží na 142 tisíc migrantů. Za celý loňský rok jich přitom přes Středozemní moře do Itálie připlulo téměř 154 tisíc. Asi 3100 lidí již letos na cestě za lepším životem z Afriky do Itálie na moři zahynulo.

Reklama

Související články

Výběr článků