Článek
Před vydáním rozhodnutí měli Palestinci prchající z Gazy, na které se nevztahovaly definice uprchlíka podle UNRWA (zhruba 20 procent více než dvoumilionové populace Gazy), ve Francii nárok pouze na doplňkovou ochranu, nikoli na plný status uprchlíka, upozornil web listu Le Figaro.
Soud uvedl, že matka a syn byli Izraelem pronásledováni „pro svou národnost“, a proto měli nárok na azyl.
Dvojice z Pásma Gazy uprchla krátce po útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na jižní Izrael z října 2023, který vyvolal rozsáhlou a stále trvající vojenskou odvetu židovského státu v palestinské enklávě.
Oba byli nejprve v péči francouzského velvyslanectví v Káhiře, následně jim byla ve Francii poskytnuta ochrana tamním Úřadem pro ochranu uprchlíků a osob bez státní příslušnosti (OFPRA). Následně požádali CNDA, aby je uznal za uprchlíky. Tento soud nyní dospěl k závěru, že izraelské metody vedení války, „které přímo a bez rozdílu postihují celé civilní obyvatelstvo Gazy“, jsou „dostatečně závažné (k tomu, aby byly považovány) za pronásledování“.
Jde o první případ, kdy obyvateli Gazy udělil status uprchlíka přímo soud CNDA. Ten přitom už loni v září rozhodl, že Palestinci z Pásma Gazy pod ochranou OSN mohou požádat o status uprchlíka ve Francii, jelikož jejich ochranu na místě již nelze zajistit.
„Dopad rozhodnutí je ve skutečnosti velmi omezený, protože z Gazy existuje jen málo cest, ale z právního hlediska je to důležité,“ řekla deníku Le Monde Maya Lino, právnička palestinské ženy. „Rozhodnutí nemusí nutně znamenat otevření dveří pro masovou migraci,“ řekl také webu Jewish News Syndicate právník Pascal Markowicz, který je zároveň členem organizace zastřešující židovské instituce ve Francii.
Ne všichni ale tento názor sdílí. K nejhlasitějším kritikům rozhodnutí CNDA patří francouzský národovecký politik Éric Zemmour. Ten v komentáři pro Le Monde napsal, že verdikt bude znamenat příchod „milionů muslimů, které žádná muslimská země nechce“.