Hlavní obsah

V Izraeli masově očkují, nakažených ale přibývá více než v ČR

19. 1. 2021, 7:19 – Jeruzalém
Novinky, Alex Švamberk

V Izraeli od druhé listopadové dekády neustále přibývá nakažených covidem-19. Nic na tom nezměnilo ani masové očkování zahájené 20. prosince, ani třetí lockdown, který v zemi platí od 27. prosince. Nárůst může souviset s rychlým šířením nakažlivější britské mutace, myslí si izraelský komisař pro koronavirus Nachman Aš. Trvá přitom zhruba dva týdny, než vakcína začne účinkovat.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: O očkování proti koronaviru je v Izraeli velký zájemVideo: Reuters

 
Článek

Během neděle přibylo v Izraeli 5616 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Pozitivních bylo 9,1 procenta testů. Což je vůbec nejvyšší podíl, k němuž ale podle ministerstva přispěl nižší počet provedených testů.

Na konci minulého týdne přibývalo za den přes 9000 potvrzených případů. Ve vážném stavu je v zemi 1130 lidí s covidem-19, přičemž 276 jich je na plicní ventilaci. Země má 8,8 milionu obyvatel.

Konec lockdownu je v nedohlednu, protože jedním z kritérií pro uvolnění opatření je pokles denního přírůstku nově nakažených pod 1000. V době vyhlášení lockdownu bylo detekováno za den kolem 3500 nových případů.

Foto: Oded Balilty, ČTK/AP

Izraelské ženě dávají druhou dávku vakcíny proti covidu-19 od Pfizeru/BioNTechu.

„Předtím, než zasáhla do obrazu mutace, jsme si mysleli, že bychom mohli opustit tuto uzávěru rychleji než předchozí (lockdowny), ale mutace do toho vnesla jinou perspektivu,“ uvedl Nachman Aš. Původně se čekalo, že lockdown může trvat jen dva týdny.

Izrael je číslo jedna v očkování proti koronaviru. Včas nakoupil a skvěle distribuuje

Počty nakažených rychle narůstají, i když Izrael masově očkuje, do neděle vakcínu dostalo už 2 116 257 Izraelců, přičemž 309 065 už dostalo obě dávky. Vakcína od firmy Pfizer začne být účinná zhruba dva týdny po podání.

Křivka strmě stoupá

Přes pět tisíc nakažených v zemi zaznamenali už 9. ledna. V neděli 10. ledna byl Aš optimistický, i když počet byl výrazně vyšší než v předcházejících dnech: „Je tu prostor pro optimismus, graf neukazuje exponenciální růst, ale zplošťuje se.“ Aš tehdy vysvětloval listu The Jerusalem Post, že jsou to následky toho, že nebyl hned zaveden tvrdý lockdown: „Možná pořád vidíme tento dopad.“

První dávka od Pfizeru srazí riziko nákazy na polovic, tvrdí Izrael

Od té doby však nakažených přibývalo, v pátek bylo už čtvrtý den za sebou registrováno za den více než 9000 nakažených. Přibývalo i vážných případů. Za hlavní příčinu nárůstu nakažených už 10. ledna bylo považováno rychlé šíření britské mutace koronaviru. Aš už před týdnem odhadoval, že deset až dvacet procent Izraelců je nakaženo britskou mutací, ta se podle zdravotnických expertů může šířit až o padesát procent rychleji než původní varianta.

Podle Aše v zemi probíhá závod mezi rychlostí šíření nemoci a očkováním, zejména pak ohrožených skupin. Od půlky ledna se v Izraeli už očkují lidé od 45 let výše.

Reklama

Výběr článků