Hlavní obsah

USA: Islámský stát přišel o milióny z prodeje ropy

6. 1. 2016, 17:32 – Bagdád/Damašek • Aktualizováno 6. 1. 2016, 19:04

Příjmy islamistů z prodeje ropy se v důsledku spojeneckých náletů proti ropným zařízením v Sýrii a v Iráku od října snížily o 30 procent. Uvedl to ve středu mluvčí mezinárodní koalice Steve Warren. Koalici vedou Spojené státy a americké letectvo od října zvýšilo počet leteckých úderů proti obsazeným ropným polím. Dosud na ně mířilo již 65 náletů.

Foto: Stringer, Reuters

Iráčtí vojáci v oblasti ropných polí u města Kirkúk, o kterou bojovali s radikály z Islámského státu. Archivní snímek

Článek

"Odhadujeme, že tyto operace jim snížily výnosy o 30 procent," řekl Warren, jehož citovala agentura Reuters. Takzvaný Islámský stát (IS) před vyostřením kampaně produkoval zhruba 45 000 barelů ropy denně, zatímco teď je to asi 34 000 barelů denně.

Analytická společnost IHS před měsícem ve své zprávě uvedla, že organizace Islámský stát vydělává měsíčně zhruba 80 miliónů dolarů (dvě miliardy Kč).

Největší příjmy má z nejrůznějších poplatků, daní a ze zabaveného majetku. Zhruba 43 procent příjmů pak pochází právě z prodeje ropy.

Dva a půl tisíce zabitých islamistů

Mluvčí mezinárodní koalice rovněž oznámil, že spojenecké letouny v prosinci v Iráku a Sýrii usmrtily na 2500 islamistů. Pentagon byl až dosud opatrný, pokud jde o zveřejňování podobných bilancí.

V posledních dnech se ale koalice zveřejňováním nejrůznějších údajů snaží podle médií ukázat, jak se islamisté po sérii nedávných neúspěchů a prohraných bojů ocitli v defenzivě.

Loni se podle spojenců snížila i rozloha území, které mají pod kontrolou islamističtí bojovníci. V Iráku je to o 40 procent a v Sýrii o 20 procent. [celá zpráva]

Islamisté sice loni zaznamenali územní zisky v jihozápadní Sýrii, v Iráku ale ztratili kontrolu nad několika klíčovými městy a přišli také o oblasti na severu Sýrie u hranice s Tureckem.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků