Hlavní obsah

Saúdská Arábie přerušila diplomatické styky s Íránem

3. 1. 2016, 21:39 – Rijád • Aktualizováno 4. 1. 2016, 6:15

Saúdská Arábie přerušila diplomatické styky s Íránem, oznámilo v Rijádu saúdské ministerstvo zahraničí. Krok je reakcí na ranní útok davu íránských demonstrantů na areál saúdského velvyslanectví v Teheránu. Diplomatická roztržka následuje krátce po popravě šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii, která v Íránu vyvolala bouřlivé protesty.

Foto: Reuters

Íránský ajatolláh Alí Chameneí

Článek

Saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr v prohlášení na tiskové konferenci v Rijádu uvedl, že útok na velvyslanectví v Teheránu byl projevem íránské snahy destabilizovat situaci v regionu a vytvářet „teroristické buňky” v Saúdské Arábii.

„Saúdské království vzhledem k těmto skutečnostem oznamuje přerušení diplomatických styků s Íránem a žádá odjezd personálu diplomatické mise, konzulátu a dalších navazujících úřadů do 48 hodin. Velvyslanec byl předvolán, aby mu to bylo sděleno,” řekl saúdský ministr.

Saúdská Arábie nedovolí, aby Írán ohrožoval její bezpečnost, uvedl na tiskové konferenci Džubajr. Útok na saúdské velvyslanectví označil za „křiklavé porušení všech mezinárodních konvencí”.

Íránská policie musela v pondělí ráno rozhánět rozhněvané protestující, kteří pronikli na saúdskoarabskou ambasádu v Teheránu. Demonstranti pronikli do velvyslanectví a zapalovali tam ohně, než je rozehnala policie. Íránské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo protestující k respektování diplomatických dohod.

Televize Al-Arabíja oznámila, že už po útoku demonstrantů saúdští diplomaté ambasádu v Teheránu opustili. Na cestě do Saúdské Arábie dnes byli spatřeni při mezipřistání v Dubaji.

Ajatolláh slíbil boží odplatu

Náměstek íránského ministra zahraničí Husejn Amír Abdullahjan podle agentury Fars zdůraznil, že žádný saúdský diplomat nebyl zraněn a že Írán je pro diplomaty bezpečný. Rijád podle něj ani přerušením diplomatických styků nemůže zastřít „velkou chybu” v podobě Nimrovy popravy.

Írán je oporou šíitské komunity a kvůli Nimrově popravě si už v sobotu předvolal saúdskoarabského chargé d’affaires v Teheránu. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí reagovalo recipročně a povolalo si íránského velvyslance v Rijádu. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v pondělí řekl, že Saúdskou Arábii za Nimrovu popravu stihne „boží odplata”.

Íránský prezident Hasan Rúhání popravu považuje za „neospravedlnitelnou a nelidskou”. Vydal ale příkaz ministerstvu vnitra stíhat osoby odpovědné za útok na saúdskoarabské velvyslanectví a ujistil, že Írán zajistí bezpečnost zahraničních diplomatických misí.

Reklama

Výběr článků