Hlavní obsah

Příměří v Sýrii skončilo, armáda útočí na Aleppo

19. 9. 2016, 21:36 – Damašek • Aktualizováno 19. 9. 2016, 23:02

Z východní části syrského města Aleppo byly v pondělí večer hlášeny nálety a bombardování. Bylo to necelé dvě hodiny poté, co syrská armáda oznámila konec týdenního příměří. O obnově bojů informovala agentura AFP. Exilová organizace SOHR sdělila, že u města byly při náletu zasaženy kamióny s humanitární pomocí. V Aleppu a okolí podle ní zahynulo nejméně 32 lidí.

Foto: SANA, Reuters

Syrské vládní síly v dobyté oblasti Aleppa

Článek

AFP informovala o intenzivních útocích na povstalecké části na východě města, odkud bylo slyšet sirény sanitek a na několika místech bylo vidět oheň. Agentura Reuters napsala, že útočilo buď ruské, nebo syrské letectvo.

SOHR oznámila, že letadla podnikla od ukončení příměří 35 náletů na Aleppo. Syrská vláda tvrdí, že se její armádě podařilo odrazit povstalecký útok jižně od Aleppa.

Konvoj s pomocí byl zasažen u města Urm al-Kubra. Kamióny podle SOHR zasáhla syrská nebo ruská letadla. Automobily nemířily do Aleppa, ale do oblasti západně od něj. Zásilka byla údajně vyjednána s nejmenovanou mezinárodní organizací.

Zasažení humanitárního konvoje potvrdil rovněž mluvčí OSN. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura nálet odsoudil. "Vypravení konvoje bylo výsledkem dlouhého procesu povolení a příprav, abychom pomohli obklíčeným civilistům," uvedl.

Jednostranné příměří podle Moskvy nemá význam

Rusko a USA domluvily příměří, které začalo platit minulé pondělí v 18:00 SELČ. Nepodařilo se při něm ale dostat humanitární dodávky do obléhaných míst, jak se původně předpokládalo. [celá zpráva]

Rusko naznačilo kolaps příměří, když oznámilo, že nemá smysl, aby syrská armáda dodržovala jednostranně klid zbraní, když povstalci bojují. Zástupce syrské armády pak večer prohlásil, že příměří skončilo. Americký ministr zahraničí John Kerry ale tvrdil, že na přerušení příměří je brzo a že na osm míst míří konvoje s humanitární pomocí.

V Ženevě o situaci v Sýrii jednají zástupci Ruska a USA. Kerryho úřad očekává, že Rusko coby spojenec Damašku vyjasní prohlášení syrské armády o ukončení příměří.

Americké ministerstvo zahraničí v době, kdy ze Sýrie přišly zprávy o obnově bojů, oznámilo, že usiluje o prodloužení příměří a rozšíření humanitární pomoci. V úterý mají v New Yorku o Sýrii jednat zástupci států usilujících o diplomatické řešení konfliktu.

Reklama

Související články

Výběr článků