Hlavní obsah

Válku vyhrál Írán, myslí si přes devadesát procent Izraelců

V Izraeli panuje velké roztrpčení ohledně Memoranda o porozumění mezi USA a Íránem, jehož není Izrael součástí, ale musí podle něj ukončit boje v Libanonu. V průzkumu Hebrejské univerzity a institutu Agam označilo 92,1 procenta respondentů za vítěze Teherán.

Foto: Ghaith Alsayed, ČTK/AP

Trosky sestřelené íránské rakety

Článek

Výsledek války vnímá negativně 86 procent Izraelců a 82,9 procenta z 3644 oslovených si myslí, že vojenská kampaň snížila dlouhodobou bezpečnost Izraele, napsal list The Times of Israel.

Negativně je hodnocen izraelský premiér Benjamin Netanjahu, 72,5 procenta oslovených nevěří premiérovi, když říká, že Izrael dosáhl významných úspěchů a odstranil existenční hrozbu ze strany Íránu. Ještě větší množství respondentů, celkem 87,8 procenta, se domnívá, že země v konfliktu nedosáhla svých cílů, anebo dosáhla jen části z nich.

Více než polovina (56,4 procenta) se jich domnívá, že Netanjahuovo vedení kampaně bylo špatné nebo že v něm selhalo.

Skoro polovina podporuje obnovení rozsáhlých vojenských operací proti libanonskému šíitskému teroristickému hnutí Hizballáh i za cenu střetu s americkým prezidentem.

Spojené státy při uzavírání Memoranda o porozumění mezi USA a Íránem upřednostnily zájem otevřít Hormuzský průliv. Otázka dohody o íránském jaderném programu byla odložena na další fázi jednání. Jednat se už nemá o íránských balistických raketách, které bez problémů doletí do Izraele, nebo o podpoře Teheránu teroristickým uskupením, jako jsou Hizballáh, Hamás nebo jemenští Húsíové.

Podoba memoranda nebyla konzultována s Izraelem, který byl od prvního dne zapojen do válečných operací. Izrael ani nezískal dopředu text k nahlédnutí.

Výběr článků

Načítám