Hlavní obsah

Startujte lodě, vyzval Trump. Odminování Hormuzského průlivu však může zabrat měsíce

Když americký prezident Donald Trump avizoval, že se v pátek podepíše mezi USA a Íránem memorandum o porozumění, vyzval lodě, aby už startovaly motory. Jenže vyčištění průlivu od min zabere až dva měsíce.

Foto: Aerial Viewer, Shutterstock

Satelitní snímek Hormuzského průlivu.

Článek

„Lodě celého světa, nastartujte své motory. Ať ropa proudí,“ hlásal Trump barnumsky, když oznamoval, že se otevře Hormuzský průliv a bude možné jím opět proplouvat bez poplatků, zatímco USA ukončí blokádu íránských přístavů.

Rychlé obnovení lodního provozu se však nedá čekat. Jenom vyčištění od min bude trvat „týdny až měsíce“, řekl BBC americký admirál ve výslužbě Mark Montgomery. Miny se musejí vyhledat a zlikvidovat, „abyste mohli mít neomezený tranzit bez toho, aby americké nebo jiné válečné lodě hledaly miny a neustále čistily trasy“. To může zabrat až dva měsíce, i když určitá úleva může nastat už po týdnu.

Podle západních bezpečnostních zdrojů oslovených agenturou Reuters by mohlo konvenčním minolovkám a podvodním dronům zabrat čištění 40 až 50 dní. Až poté lze čekat, že většina pojišťoven, rejdařů a ropných firem začne vnímat tuto trasu jako bezpečnou. Další vyčkávání může vést k tomu, že se bude v oblasti dál hromadit vytěžená ropa.

Zásoby jsou nízké, Írán chce vybírat poplatky

Americký úřad pro energetiku už minulé úterý napsal, že se dodávky ropy přes Hormuzský průliv obnoví až ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Ale na předválečné objemy se tranzit vrátí až za několik měsíců, nejspíše až někdy na začátku příštího roku.

Rezervy ropy v zásobnících ve světě přitom už klesají k nejnižší úrovni od roku 2003. V samotných USA je situace ještě horší, zásoby jsou tam nejnižší od éry Ronalda Reagana.

Institut pro studium války (ISW) současně upozorňuje, že není jasné, jak bude ve skutečnosti vypadat provoz bez mýtného. Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí řekl serveru Núr News po jednání s Čínou, že vybírání cel je neakceptovatelné, je tu však podle něj i otázka nákladů na služby, které už nebudou zdarma, a mluvil otevřeně o zavedení správy nad průlivem, což je v rozporu s mezinárodním právem.

„Budoucnost Hormuzského průlivu se liší od minulosti, Írán zavede opatření, zajistíme bezpečné proplutí,“ pokusil se Arakčí diplomaticky formulovat záměr Teheránu.

„I když může jít o vyjádření adresované spíš dovnitř Íránu, aby vedení před obyvateli zakrylo, jak moc ustoupilo, otevřený průliv pod íránskou správou není návratem k předválečnému statu quo. Mohlo by znamenat, že Írán dosáhl jednoho ze svých klíčových cílů,“ napsal Institut pro studium války.

Arakčí ostatně v rozhovoru uvedl, že „náš meč visí nad průlivem.“

Výběr článků

Načítám