Článek
„Mohutné vojenské údery Izraelců v Pásmu Gazy už podle mě nevykazují žádnou logiku. Jak slouží cíli konfrontace teroru… V tomto ohledu je vnímám velmi, velmi kriticky. Také nejsem mezi těmi, kdo to řekli jako první… Ale zdálo se mi a stále se mi zdá, že nastal čas, kdy musím veřejně říct, že to, co se v současnosti děje, už není pochopitelné,“ prohlásil v úterý Merz.
Podobně Izrael zkritizoval i jeho ministr zahraničí Johann Wadephul. Z řad koaličního partnera Merzovy Křesťanskodemokratické unie, Sociálnědemokratické strany Německa, se zase začala ozývat volání, aby Německo přestalo do Izraele dovážet zbraně, jinak riskuje, že se stane spoluviníkem válečných zločinů, informuje agentura Reuters.
Tento názorový posun německé vládní koalice je o to významnější, že německé vedení tradičně následuje politický princip, podle kterého má za Izrael kvůli odkazu nacistického holokaustu výjimečnou zodpovědnost. Proto dosud spolu s USA patřilo Německo na mezinárodní scéně k nejzarytějším podporovatelům židovského státu.
Merz sám ještě před únorovými parlamentními volbami sliboval, že do země pozve izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, a to i přesto, že na něj byl vydán zatykač Mezinárodního trestního tribunálu. V kancléřském sídle mu také visí obraz pláže Zikim, kam 7. října 2023 dorazili ve člunech teroristé z Hamásu, kteří následně zmasakrovali přibližně 1200 lidí a dalších 251 odvlekli do zajetí v Gaze.
Izraelské útoky nabraly na intenzitě po zahájení nové ofenzivy pod názvem „Operace Gedeonovy vozy“ a zároveň s tím se zvýšily každodenně hlášené počty zabitých Palestinců. Cílem operace podle Netanjahua je dosažení všech válečných cílů Izraele a převzetí kontroly nad celým palestinským teritoriem. Zároveň mezinárodní organizace bijí na poplach, že celé populaci Gazy kvůli izraelské blokádě teritoria, která trvá už dva měsíce, hrozí hladomor.
Merz hodlá tento týden s Netanjahuem osobně mluvit. K jeho kritice izraelské ofenzivy se zatím vyjádřil pouze izraelský velvyslanec v Berlíně Ron Prosor. „Když Friedrich Merz vznáší tuto kritiku Izraele, posloucháme velmi pozorně, protože je to přítel,“ řekl německým médiím Prosor.
Proti dodávání zbraní je většina Němců
Podporu Izrael ztrácí i v německé společnosti. Podle průzkumu agentury Civey je v současnosti proti dodávání zbraní židovskému státu 51 % Němců. Pozitivně pak podle květnového průzkumu Bertesmannovy nadace Izrael vnímá jen 36 % německých respondentů a negativně ho vnímá 38 %. V posledním průzkumu z roku 2021 mělo na Izrael pozitivní názor 46 % Němců, takže v posledních čtyřech letech došlo k výraznému propadu. Německo naopak podle stejného průzkumu pozitivně vnímá 60 % Izraelců.
Přehodnocení postoje Berlína k Izraeli tento týden veřejně požadoval i německý komisař pro antisemitismus Felix Klein. Ten prohlásil, že německá podpora židovského státu po holokaustu nemůže ospravedlnit vše, co Izrael dělá.
Obecný názor na Izrael se podle izraelského historika Mošeho Zimmermanna v Německu vyvíjí stejně jako v jiných zemích. „U politických elit je rozdílné to, že jsou velmi jednodimezionálním způsobem stále pod vlivem lekcí z druhé světové války: ‚Židé byli během války naše oběti, takže se musíme přidat na jejich stranu, ať dělají cokoliv a kdekoliv.‘ Toto je bezprecedentní situace, kde tlak zespoda nutí politickou třídu přehodnotit situaci,“ uvedl Zimmermann.