Článek
„Jsem vinen. Jsem připraven přijmout rozsudek,“ řekl Ísa H. se skloněnou hlavou. Přišel v modrém tričku a vypadal velmi apaticky. Soud zahájil líčení za velmi přísných bezpečnostních opatření. Na ochranu síně byli povoláni těžkooděnci, píše web deníku Bild.
Státní zástupce Jochen Weingarten v obžalobě popisuje, jak Ísa H. zločin plánoval a jak si speciálně pro útok pořídil nůž. „Oběti zabil během minuty a stačil během této doby zranit dalších osm lidí, z nichž někteří pak byli v ohrožení života. Byl to pro něj akt svaté války, kterou chtěl v Německu vést. Proto také vysílal videa, která se hlásí k odpovědnosti Islámského státu, a také přísahal věrnost chalífovi Islámského státu,“ řekl Weingarten.

Syřan Ísa H. se přiznal k vraždění na městských slavnostech v Solingenu.
Neúspěšný žadatel o azyl Ísa H. se loni 23. srpna večer vmísil do davu na slavnostech k 650. výročí západoněmeckého města Solingenu. Před pódiem pak začal bodat do lidí. Dva muži ve věku 56 a 67 let a 56letá žena následkům zranění podlehli. Syřan proto čelí obžalobě z trojnásobné vraždy, ale také z deseti pokusů o ni. Zranění utrpělo osm lidí, další dva unikli těsně - vyvázli s prořezaným oblečením. I útoky na ně ale státní zastupitelství vyhodnotilo jako pokusy o vraždu.
Během psychiatrického vyšetření znalci řekl, že Německo je pro něj nejlepší zemí, kde si chce vybudovat nový život. Podle jeho slov je v SRN všechno. Tvrdil mu, že během útoku trpěl bludy a halucinacemi. Tuto jeho verzi vyšetřovatelé rozmetali, píše web týdeníku Focus.
Ísa H. pracoval načerno ve stánku s kebabem. Tam také natočil video, na němž má na hlavě omotané dvě utěrky, které měly vypadat jako palestinský šátek. Ísa H. na videu vyhlásil pomstu za „masakry“ v Palestině. „Bože, rozčtvrtím vás,“ řekl arabsky a mával nožem na kebab. Vyšetřovatelé tvrdí, že Ísa H. byl islamistou již před svým příchodem do Německa v prosinci 2022. Kvůli tomu čelí také obžalobě z členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS).
„Z mého pohledu je důkazní situace drtivá,“ uvedl právník Simon Rampp, který zastupuje osm postižených - zraněných či pozůstalých. Ísovi H. hrozí doživotí, což právní zástupce postižených hodlá také prosazovat. Verdikt by mohl padnout na podzim.
V zemském sněmu spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, v níž Solingen leží, navíc vznikl vyšetřovací výbor, který se zabývá otázkou, proč selhala deportace Ísy H.