Hlavní obsah

Zlí psi a zbraně. Trump hrozil demonstrantům před Bílým domem

30. 5. 2020, 19:03 – Washington

Jedna z celoamerických demonstrací vyvolaných smrtí černocha George Floyda se v noci na sobotu konala i u Bílého domu, kde se dav několik hodin přetlačoval s ostrahou. Ta podle CNN nejméně jednou použila proti protestujícím pepřový sprej. Americký prezident Donald Trump na twitteru ocenil práci bezpečnostních sborů a demonstrantům pohrozil „těmi nejzlejšími psy a nejstrašlivějšími zbraněmi”.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Protesty před Bílým domemVideo: Reuters

 
Článek

Střety s Tajnou službou Spojených států (USSS), která je ochrankou prezidenta a dalších ústavních činitelů, před Bílým domem trvaly více než pět hodin. Davu se podařilo odstranit mobilní kovové bariéry a dostat se až k ostraze, která byla vybavena pořádkovými štíty. Několik obránců Bílého domu utrpělo drobná zranění, když se snažili demonstranty vytlačit. Při jednom z vyhrocených momentů USSS použila pepřový sprej.

Trump na twitteru ostraze poděkoval za skvělou práci a napsal, že vše bedlivě sledoval a že nemohl cítit bezpečněji. "Nechali 'demonstranty' vyřvávat a křičet, jak chtěli, ale když se někdo začal chovat příliš živě nebo vybočovat z řady, rychle a tvrdě si na něj došlápli, že nevěděl, odkud rána přišla," uvedl prezident.

Noční zákaz vycházení v Minneapolisu nepomohl, hořely auta i obchody

Amerika
Foto: Tom Brenner, Reuters

Demonstranti před Bílým domem

Foto: Tom Brenner, Reuters

Policisté a demonstranti před Bílým domem.

K zásahu dále Trump poznamenal, že tajná služba pravidelně a "rychle jako kouzlem" střídala agenty v první linii, že mladé agenty nasazení bavilo a posloužilo jim k jejich výcviku a že nikomu se nepodařilo dostat přes plot. "Pokud by se jim to podařilo, přivítali by je ty nejzlejší psi a nejstrašlivější zbraně, jaké jsem kdy viděl," uvedl Trump.

Trump v celé sérii tweetů, které o demonstracích napsal, kritizoval také washingtonskou starostku Muriel Bowserovou. Napsal o ní, že sice stále žádá o peníze a pomoc, ale městskou policii k ochraně Bílého domu neposlala, protože to podle ní nebyla jejich práce.

Prezident rovněž uvedl, že za demonstracemi stojí organizované skupiny, které o památku Floyda nestojí. V dalším tweetu obvinil krajně levicové hnutí Antifa a extrémní levici.

Foto: Patrick Semansky, ČTK/AP

Trump vystoupil v sobotu na tiskovce k příležitosti startu lodi Crew Dragon společnosti SpaceX, nezapomněl ale zmínit ani demonstranty před Bílým domem.

Foto: Tom Brenner, Reuters

Policisté před Bílým domem

Reklama

Související články

Výběr článků