Článek
„Jedním z nejčastěji používaných argumentů pro ukončení podpory Ukrajiny je, že je zaplavena korupcí. Uznáváme, že Ukrajina v tomto ohledu nadále dosahuje pokroku, a naléhavě žádáme vládu, aby se zdržela jakýchkoli kroků, které by tento pokrok podkopávaly,“ varují senátoři ve společném prohlášení, které na svém webu zveřejnil zahraniční výbor amerického Senátu.
V prohlášení přitom varují, že schválení zmíněného zákona ukrajinským parlamentem a jeho podepsání prezidentem Volodymyrem Zelenským podkopává „velkou část pokroku“, který podle nich Ukrajina od událostí Majdanu udělala, a jde mimo jiné proti „očekáváním ukrajinských občanů a mezinárodního společenství“.
„Ukrajina má i nadále významnou podporu obou stran a panuje shoda, že je v zájmu Ukrajiny – i v našem vlastním – naplnit očekávání jejích občanů a zajistit, aby struktury správy věcí veřejných zaručovaly ekonomickou prosperitu Ukrajiny a budoucí investice USA,“ upozorňují následně republikánský senátor a jeho kolegyně z řad demokratů.
Proti vývoji na Ukrajině se nově ohradila i Evropská banka pro obnovu a rozvoj.
„EBRD se připojuje k obavám vyjádřeným EU, velvyslanci G7 a mezinárodními partnery ohledně vývoje situace kolem Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP) na Ukrajině. Nezávislost protikorupčních subjektů je klíčovým pilířem právního státu. V této záležitosti budeme i nadále spolupracovat s úřady,“ uvedla instituce poskytující pomoc v prohlášení.
Podpis nového zákona, který NABU a SAP nově podřizuje generálnímu prokurátorovi jmenovanému ukrajinským prezidentem, vyvolal vlnu nevole jak na Ukrajině, tak v zahraničí.
Zelenskyj nakonec po silném tlaku ve středu slíbil předložit nový zákon, v němž „budou existovat všechny normy pro nezávislost protikorupčních institucí“. Kontroverzní zákon, který narychlo podepsal počátkem týdne, ale zatím zůstává v platnosti.