Hlavní obsah

Na celostátní výbor republikánů zaútočili ruští hackeři

7. 7. 2021, 4:51

Na celostátní výbor Republikánské strany (RNC) zaútočili hackeři ve službách ruské vlády, napsala agentura Bloomberg. Výbor tvrdí, že o data ani informace nepřišel.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„O víkendu jsme byli informováni o průniku do poskytovatele IT služeb, společnosti Synnex. Náš tým spolupracoval se společností Microsoft při kontrole našich systémů a po důkladném zkoumání můžeme konstatovat, že nebyla získána žádná data RNC,“ uvedl šéf štábu RNC Richard Walters v prohlášení, ze kterého citovala agentura Reuters.

Masivní kyberútok zasáhl až 1500 firem, tvrdí zneužití vývojáři. Podle expertů mnohem víc

Amerika

RNC podle svého mluvčího Mika Reeda vyrozuměl ministerstvo vnitřní bezpečnosti a FBI, poznamenal Bloomberg.

Obří útok na USA a další země. Hackeři ochromili stovky firem, chtějí 1,5 miliardy

Bezpečnost

Hackeři, kteří útok podnikli, jsou součástí skupiny známé jako APT29 či Cozy Bear, napojené na ruskou zpravodajskou službu, napsal Bloomberg s odvoláním na dva nejmenované zdroje, obeznámené s celou záležitostí.

Zmíněná skupina byla v minulosti obviněna z útoku na počítače demokratů v roce 2016 a z loňského útoku na řadu institucí a agentur americké federální vlády, včetně sítí ministerstva energetiky a Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA), který spravuje americké jaderné zbraně, a to skrz software americké firmy SolarWinds na monitorování sítí, který všechny uvedené organizace používaly.

Rusko a USA řeší společně hackerský útok na JBS, potvrdil Rjabkov

Bezpečnost

Agentura Bloomberg připustila, že není jasné, zda útok na RNC byl nějak spojen s útoky typu ransomware, obojí však agentura označila za provokaci.

Reklama

Související témata:

Výběr článků