Hlavní obsah

Chaos v Libyi je následek mé největší chyby, přiznal Obama

11. 4. 2016, 15:42 – Washington

Spojené státy po pádu režimu Muammara Kaddáfího v Libyi selhaly, když nedokázaly při formování poválečného uspořádání země zajistit stabilitu. V rozhovoru pro televizi Fox News to přiznal americký prezident Barack Obama a dodal, že to považuje za svou největší chybu v prezidentském úřadu.

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Americký prezident Barack Obama

Článek

„Asi neschopnost naplánovat 'den poté'. Dokončit to, co jsem považoval za správnou věc po naší intervenci v Libyi,“ odpověděl na dotaz Fox News šéf Bílého domu.

Američany vedená koalice zahájila letecké údery na pozice režimu Muammara Kaddáfího na jaře roku 2011, což vysvětlila snahou ochránit civilní obyvatelstvo, které trpělo boji mezi vládními vojsky a ozbrojenými rebely.

Údery skutečně vedly k pádu autoritářského režimu, poté se ale vlády v Libyi ujaly milice, které si ji rozparcelovaly a znemožnily vytvoření centrální vlády.

Země tak má v současnosti dva parlamenty a dvě vlády, které se navzájem neuznávají. Některé části Libye navíc ovládá Islámský stát.

Nepozorný Cameron

V předchozím rozhovoru pro magazín Atlantic Obama zopakoval, že byla operace v Libyi úspěšná, nicméně připustil, že nyní v zemi panuje zmatek. Ze selhání ale obvinil i Francii a Velkou Británii. Britský ministerský předseda David Cameron podle něj po vojenském zásahu jednal „nepozorně“.

Související témata:

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Prezident USA Barack Obama

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Naopak jako svůj největší úspěch za dobu úřadování v Bílém domě Barack Obama vnímá „uchránění hospodářství před velkým úpadkem“.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků