Hlavní obsah

Biden kritizoval nenaočkované Američany

10. 9. 2021, 8:20 – Washington

Americký prezident Joe Biden představil ve čtvrtek nový plán federální vlády v boji proti nemoci covid-19, podle nějž na 100 milionů Američanů musí být očkováno nebo pravidelně podstupovat testy na koronavirus. Cílem je zvýšit proočkovanost a zastavit šíření mutace delta, informovala agentura AP. Pustil se do těch, kteří se zatím nenechali očkovat.

Foto: Susan Walsh, ČTK/AP

Prezident Joe Biden

Článek

Ve svém projevu z Bílého domu Biden kritizoval asi 80 milionů obyvatel Spojených států, kteří ještě nejsou očkovaní, navzdory tomu, že vakcíny jsou již několik měsíců dostupné.

„Byli jsme trpěliví. Ale naše trpělivost slábne a na vaše odmítání doplácíme všichni,” řekl. Neočkovaná menšina lidí podle něj může „způsobit spoustu škody a také ji způsobuje”.

Na základě vládního plánu všechny americké firmy s více než 100 zaměstnanci budou muset od svých pracovníků vyžadovat očkování nebo týdenní testy na koronavirus. Toto opatření se týká asi 80 milionů Američanů.

Soud couvl. Neočkovaná Američanka může vídat syna

Amerika

Povinné bude očkování pro zhruba 17 milionů pracovníků ve zdravotnických zařízeních, která využívají státní systém zdravotního zabezpečení Medicare a Medicaid.

Očkování bude vyžadováno i od několika milionů zaměstnanců federální vlády a jejích externích spolupracovníků.

Federální zaměstnanci měli doposud možnost nechat se očkovat nebo podstupovat pravidelné testy. Nyní mají až na výjimky 75 dní na to, aby si nechali dát vakcínu.

Podle agentury Reuters je pravděpodobné, že nová opatření budou napadena u soudů. Okamžitě je také kritizovali opoziční republikáni.

USA čelí mutaci delta

Nový plán pro boj s nemocí covid-19, který oznámil Biden ve čtvrtečním projevu z Bílého domu, reaguje na rostoucí počet případů nákazy koronavirem ve Spojených státech v poslední době a na stagnující tempo očkování proti covidu.

Spojené státy zaznamenaly od začátku pandemie přes 40 milionů potvrzených případů nákazy koronavirem, což je v absolutních číslech nejvíce ze všech zemí světa.

Na třetí dávky se v USA dostane půl roku po očkování

Amerika

USA, kde žije zhruba 330 milionů obyvatel, zároveň mají nejvyšší oficiální bilanci obětí covidu-19, a sice více než 650 tisíci úmrtí.

Země nyní zažívá další nápor epidemie a zdravotnictví se opět ve více státech dostává na hranici svých možností. Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu dostalo přes 208 milionů Američanů.

Reklama

Výběr článků