Hlavní obsah

Proti spojení SOCDEM a Stačilo! stojí jejich program i voliči

4:46
4:46

Poslechněte si tento článek

V ekonomické rovině dávají opětovné námluvy SOCDEM a Stačilo! smysl, v zahraniční a obranné politice a hodnotách ne, tvrdí analýza NMS pro Novinky. Největší dělicí čáru tvoří postoj k EU a NATO, z nichž by komunistické Stačilo! chtělo vystoupit, ale i k Senátu či uprchlíkům z Ukrajiny. Předvolební spojení SOCDEM a Stačilo!, o které v současnosti usiluje šéfka sociálních demokratů Jana Maláčová, podle analytiků Jakuba Bakule a Terezy Friedrichové některé voliče odradí.

Foto: Novinky

Jana Maláčová a Daniel Sterzik

Článek

„Programově má spolupráce opodstatnění v ekonomické oblasti. Zde se mohou jasněji odlišit od hnutí ANO. Dokážou totiž zaujmout radikálnější levicové postoje v oblastech, jako je zdanění bank, nadnárodních korporací, investičních nemovitostí nebo progresivní zdanění,“ uvedla analýza. Obě strany se shodnou například i v plánu zestátnit ČEZ.

„Jakmile ale srovnáme postoje a programy těchto dvou politických uskupení nad rámec ekonomiky, je jasné, že spolu nemají mnoho společného. Stačilo! požaduje referendum o setrvání v Evropské unii i Severoatlantické alianci, společně s SPD by chtělo zrušit Senát a rádo by také zestátnilo veřejnoprávní média. SOCDEM toto dlouhodobě odmítá,“ dodává Friedrichová a Bakule.

Jejich slova dokládá i podrobný program SOCDEM Vize 2035. „Jakékoli záměry realizovat czexit je politický i ekonomický nesmysl, který by nás vrhl na politickou a ekonomickou úroveň těch nejchudších evropských států,“ píší sociální demokraté.

Od Stačilo! se liší i v postoji k USA. Uskupení Daniela Sterzika chce vypovědět Dohodu o obranné spolupráci, kterou Česká republika a USA podepsaly v roce 2023 a která umožňuje dočasnou přítomnost amerických jednotek v ČR. „Nenecháme si diktovat, kdo má či nemá na našem území vojáky,“ píše Stačilo!

Naopak SOCDEM vnímá vztahy s Američany za klíčové. „Jejich pozice je naprosto zásadní pro budoucí osud NATO, které je nyní hlavním pilířem naší bezpečnosti,“ stojí v programu SOCDEM.

„Strany se neshodnou ani v oblasti legální migrace. SOCDEM na rozdíl od Stačilo! nevnímá ukrajinské uprchlíky jako hrozbu. Tou je pro SOCDEM spíše klimatická krize a její dopady na občany. Sociální demokraté by klidně zvýšili investice do obnovitelných zdrojů, nebo zastropovali dotace pro největší podniky. Stačilo! by postupovalo zcela opačně a navíc by zrušilo Green Deal nebo oddálilo odchod od uhlí,“ dodává analýza NMS.

Maláčová se vzdala, naznačil Sterzik

O možné spolupráci jednala Maláčová s představiteli Stačilo!, tedy předsedou hnutí Sterzikem a lídryní a šéfkou KSČM Kateřinou Konečnou už v zimě, strany se však nedomluvily právě s odkazem na rozdíly v hodnotách a programu. „Čas ukázal, že hnutí Stačilo! nechce prosazovat levicová témata. Je postaveno na antisystémovém programu,“ řekla v únoru Maláčová.

Poté co se v předvolebních průzkumech SOCDEM nepřehoupla řadu měsíců přes čtyři procenta, však otočila a Stačilo! vyzvala znovu k jednání. Podle informací Novinek usiluje o post lídryně v Praze, místopředseda Lubomír Zaorálek chce být dvojkou v Moravskoslezském kraji. Stačilo! námluvy neodmítlo, samo se v průzkumech začalo propadat pod pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny.

„Nechci zahájit svou politickou dráhu tím, že jsem vyhnal někoho, kdo přišel s bílým praporem. To se prostě nedělá,“ vyjádřil se k tomu na sítích Sterzik s tím, že SOCDEM se bude muset přizpůsobit programu Stačilo!

„Pravděpodobně dnes sledujeme konec SOCDEM jako strany s ambicí na oživení tradiční západoevropské levice. Natlačení se do přeplněného národoveckého segmentu totiž není stranická strategie, ale spíše osobní projekt některých členů, zejména dua Maláčová, Zaorálek,“ komentuje situaci Friedrichová a Bakule.

Jedná se podle nich i o definitivní konec šancí SOCDEM oslovit segment liberálnějších a levicovějších voličů, kteří tvoří zhruba 20 procent hlasů. „Tito potenciální voliči by možná zvážili volbu při spojení s ANO, ale rozhodně ne při spojení se Stačilo! Na levici jim proto dnes nezůstala srozumitelná alternativa a budou se rozhodovat zejména mezi STAN, Piráty se Zelenými, nebo kroužkováním TOP 09 na kandidátce SPOLU,“ dodávají analytici.

SOCDEM už kvůli námluvám se Stačilo! opustila řada tváří, například bývalý ministr Jiří Dienstbier, senátor Petr Vícha, hejtman Martin Netolický nebo exposlanec Václav Votava.

Příchod SOCDEM by však mohl Stačilo! pomoci ke zřetelnějšímu překročení pětiprocentní hranice.

„Co se voličských skupin týče, tak se strany doplňují zejména věkově. Ke starším voličům Stačilo! přidává SOCDEM potenciálně svou podporu více rozloženou napříč věkovými skupinami. Je ale otázkou, zda by se i mladší voliči sociálních demokratů chtěli přesunout ke Stačilo! Společně by pak strany mohly cílit na voliče ve středně velkých městech, přičemž samotné Stačilo! již nyní sbírá podporu v nejmenších obcích do pěti set obyvatel,“ dodávají analytici NMS.

Výběr článků

Načítám