Článek
Pavel se nejprve vyhýbal otázkám ohledně jmenování vlády s lidmi ze Stačilo!, jejichž postoje vnímá jako bezpečnostní riziko. „Já bych nerad předbíhal, vytvářel tady nějaké scénáře, co by kdyby,“ řekl Seznam Zprávám.
Nakonec ale naznačil, že by taková strana neměla mít dohled na některými resorty.
„Minimálně by určitě neměla mít slovo, pokud jde o zahraniční a bezpečnostní politiku. Samozřejmě nechci voličům předjímat, jak by měli přistoupit k volbám nebo koho by měli nebo neměli volit. Ale pokud by mělo dojít k debatám o tom, jestli by zástupce Stačilo!, který prosazuje naše vystoupení z NATO, měl být součástí tvorby naší zahraniční a bezpečnostní politiky, pak bych to považoval samozřejmě za přímé ohrožení bezpečnosti této země,“ řekl.
Konečná v komentáři pro ČTK uvedla, že se prý těžko vyjadřuje ke slovům rozvědčíka, který byl sám připravován na boj proti Alianci. Šéfka komunistů tak odkázala na Pavlova studia v 80. letech na československé vojenské škole.
„O tom, kdo zasedne ve vládě, rozhodují voliči, a ne pomýlená přání prezidenta a jeho hradních přátel po boku. Pokud vím, ministr se ve svém slibu zavazuje věrnosti ČR, nikoli k nekritickému obdivu a lásce k EU či NATO na věčné časy a nikdy jinak,“ uvedla lídryně hnutí, které se v průzkumech pohybuje na hranici vstupu do Sněmovny.
Předvolebním průzkumům dlouhodobě dominuje hnutí ANO. Jeho první místopředseda Karel Havlíček spoléhá na to, že Pavel se bude řídit výsledky voleb. Zdůraznil však také, že ANO členství Česka v NATO podporuje.
„Vycházím z toho, co říkal v minulosti, že bude respektovat výsledky voleb a podle toho bude jmenovat vládu,“ okomentoval prezidentova slova. „Ví, že pro ANO je NATO červená linie, za kterou nejdeme. Naši účast v Alianci podporujeme a považujeme ji za základ bezpečnosti nejen v Česku, ale i v Evropě. Kdokoliv, kdo bude mít zájem s námi vládnout, v případě že uspějeme ve volbách, s tím musí počítat,“ napsal ve vyjádření pro Novinky.
Pavel v rozhovoru zdůraznil, že respektovat vůli voličů bude, a pokud si lidé zvolí Stačilo! a bude zvažováno jako koaliční partner, bude „potřeba s tím pracovat“.
„Ale já věřím, že součástí povolebního vyjednávání bude debata o tom, jak se bude tvořit koalice a s kým, případně kdo a jaký post by ve vládě měl obsadit. A to si myslím, že je potom celkem legitimní, že ten, kdo bude pověřen sestavením vlády, se mnou o tom povede diskuzi,“ dodal.