Hlavní obsah

Volby by drtivě vyhrálo ANO

19. 8. 2021, 20:06 • Aktualizováno 19. 8. 2021, 20:46

Podle předvolebního průzkumu STEM, který ve čtvrtek zveřejnila stanice CNN Prima News, má nyní největší šance na vítězství ve volbách hnutí ANO. Získalo by 31,1 procenta hlasů, v pořadí druhá koalice SPOLU by měla zhruba o 10 procent hlasů méně.

Článek

Koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) by nasbírala 21,7 procenta, na třetím místě by byli Piráti se STAN (18,7), následují SPD (11,2) a KSČM (5,8).

V průzkumu skončily pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do Sněmovny ČSSD (4,6), Přísaha (3,3) a Trikolóra se Svobodnými a Soukromníky (3,1).

ANO by při tomto výsledku získalo 76 mandátů, SPOLU 50, Piráti a STAN 43, SPD 22 a KSČM devět.

Výzkum probíhal mezi 9. a 12. srpnem a odpovídalo v něm 1013 občanů ČR starších 18 let. Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 8. a 9. října.

Šéfové stran si to rozdají v šesti krajích

Domácí

O první příčku v preferencích v posledních měsících bojují tři uskupení: vládní ANO, SPOLU a koalice Pirátů a STAN.

Hlasy zajišťující Sněmovnu by si podle většiny dosavadních průzkumů měla zajistit SPD, na hraně vstupu se pohybují ČSSD a KSČM a blízko sněmovních bran je nové uskupení Přísaha. Až se znatelným odstupem se zatím pohybuje Trikolóra se Svobodnými a Soukromníky.

Aktuální průzkum poukazuje na už dříve patrný pokles u Pirátů se STAN. Tato koalice si podle STEM stále dobře stojí u mladých voličů, mezi lidmi ve středním a zejména vyšším věku ovšem ztrácí.

Piráti a STAN: Nechali jsme se zatlačit do defenzivy

Parlamentní volby

I předchozí průzkumy naznačovaly, že hnutí ANO zastavilo pokles, či dokonce roste, a že Piráti se STAN ztrácejí, výsledky však byly vyrovnanější.

Třeba podle červencového průzkumu Medianu by ANO získalo 26 procent, SPOLU 21,5 a Piráti se STAN 20 procent hlasů. Do Sněmovny by pronikla také SPD (7), Přísaha (6,5) a KSČM (6), ČSSD by nejspíš poslanecké lavice opustila (4,5).

Volební zákon nově: Jak by vypadala Sněmovna, kdyby nová pravidla platila už dřív

Volby

Výzkumníci Medianu k tomu při publikaci výsledků na začátku srpna uvedli, že z hlediska potenciálu jsou ANO a SPOLU téměř vyrovnané.

CVVM vyšel o něco dříve publikovaný červencový model tak, že ANO by bralo 23,5 procenta, SPOLU 21,5 a Piráti se STAN 21 procent. Uspěla by ještě SPD (9), KSČM (8) a ČSSD (6,5).

Jak vycházejí volební průzkumy, proč se výsledky často liší a co říkají ty aktuální

Parlamentní volby

V předchozím průzkumu za červen STEM konstatoval, že se „zastavuje propad hlavní vládní strany a růst podpory novým koalicím není zaručen“.

ANO by tehdy podle výzkumníků STEMu vyhrálo s 26,7 procenta před Piráty se STAN (24,1) a SPOLU (17,4). Uspěly by ještě SPD (10,9), ČSSD (5,5), KSČM (5,5) a Přísaha (5,1).

Jak probíhají volby do Poslanecké sněmovny

Parlamentní volby

Reklama

Související témata:

Výběr článků