Článek
O návratu Haška ve volbách do Sněmovny se spekulovalo delší dobu. SPD má společnou kandidátku s Trikolorou, Svobodnými a PRO. U posledně jmenovaného subjektu je Hašek jihomoravským předsedou. Do strany odešel poté, co po dlouhých letech opustil ČSSD (dnešní SOCDEM).
Přitom v ČSSD zažil nejúspěšnější roky, kdy byl dvakrát jihomoravským hejtmanem, poslancem, předsedou poslaneckého klubu sociální demokracie a také místopředsedou strany.
Například ve volbách do Sněmovny v roce 2013 měl na jižní Moravě nejvíc preferenčních hlasů. Přistálo mu jich přes 25 tisíc, ač byl jako druhý na kandidátce za lídrem a pozdějším premiérem Bohuslavem Sobotkou, který obdržel o 3000 hlasů méně. Další kandidáti se k hranici 20 tisíc hlasů ani nepřiblížili.
Právě v roce 2013 se ale uskutečnil takzvaný lánský puč, který otřásl sociální demokracií i Haškovou pozicí. Do roku 2016 byl Hašek ještě hejtmanem a předsedou Asociace krajů ČR, v krajském zastupitelstvu byl až do roku 2021, kdy v roce 2020 poskočil mezi čtyři zastupitele strany až z 18. místa právě díky preferenčním hlasům. Mandátu krajského zastupitele se ale pak vzdal. V roce 2022 pozastavil členství v ČSSD a loni se objevil v PRO.
Právě tato strana, jejímž předsedou je Jindřich Rajchl, kandidovala s SPD už při loňských krajských volbách. „Už tehdy jsem slyšel, že PRO může do koalice, ale bez Haška. Důvodem byly obavy z možných preferenčních hlasů. Dal jsem přednost šanci pro ostatní kandidáty PRO a společnou kandidátku jsem podporoval i bez své účasti,“ uvedl Hašek.
Podle něj i díky hlasům voličů PRO loni SPD uspěla a je součástí krajské samosprávy. Z desátého místa mezi čtyři zastupitele SPD a PRO poskočila Klára Liptáková (PRO) právě díky preferenčním hlasům.
Nejspíš kvůli obavám z kroužkování tak dala SPD na jižní Moravě pro letošní sněmovní volby přednost vlastním kandidátům, ač jí mohl Hašek přinést hlasy. „Je mi líto, že právě v kraji premiéra Petra Fialy, jehož nekompetentní vláda je symbolem letošních voleb, bude PRO na sněmovní kandidátce chybět,“ uvedl Hašek, který PRO považuje za mladou politickou stranu, jež však loni dokázala v šesti krajích získat sedm mandátů a také v evropských volbách byla jako první pod hranicí pěti procent.

Podle Haška se kandidáti PRO krom jižní Moravy neobjeví ani v dalších 11 krajích. „Hnutí SPD dalo přednost především vlastním kandidátům a také lídrům z centrály. Uvidíme, nakolik bude tato taktika úspěšná,“ řekl Hašek s tím, že PRO přitom mělo k dispozici několik osobností.
„Nebylo to jen o Haškovi, ale zmíním například úspěšného československého cyklistu Jožku Regece, který byl dříve i senátorem za obvod Blansko,“ přiblížil Hašek.
PRO podle něj dohodlo s SPD jako prioritu zastoupení na severní Moravě a na Ústecku. „Osobně se domnívám, že mělo a má na víc, nicméně teď jde hlavně o porážku vlády Petra Fialy v demokratických volbách. Nekandiduji za PRO, jehož jsem stále členem, ani za jiný subjekt, jak někteří šířili politickými kuloáry,“ zdůraznil Hašek.
Sám hodlá podporovat opoziční kandidáty v souboji se stávajícími vládními stranami. „Jsem hluboce přesvědčen, že Česká republika potřebuje změnu vlády a zaslouží si nový a lepší směr. Podpořím proto takové subjekty, které budou mít na prvním místě opět naše občany a Českou republiku. Nechci pokračování vlády spojené s kauzami kampeliček, Dozimetru nebo bitcoinu,“ připomněl Hašek největší kauzy současné vlády.