Článek
Volební účast byla v Jihomoravském kraji 70,07 procenta. Komise sčítala hlasy až do pozdních nočních hodin. Celostátně vyhrálo volby ANO před Spolu a STAN. Do Sněmovny se dostali ještě Piráti, SPD s partnery a Motoristé.
Přestože ANO mělo celostátně větší odskok od Spolu než na jižní Moravě, výhra v kraji je o to cennější, že největší konkurent koalice Spolu měla kandidátku složenou z premiéra a za ním ministry Petra Hladíka (KDU-ČSL) a Vlastimila Válka (TOP 09). Ačkoliv měli i s Fialou výraznou podporu v preferenčních hlasech, Schillerová dominovala. Na kandidátce ANO získala výraznější počet preferenčních hlasů, 11 403, i bývalá ministryně spravedlnosti a trojka kandidátky Taťána Malá.
Schillerová Novinkám napsala, že ANO dosáhlo na jižní Moravě skvělého výsledku. „Já osobně si nesmírně vážím množství preferenčních hlasů. Je to důkaz, že lidé chtěli změnu a věří, že ji hnutí ANO dokáže přinést. Voliče nezklameme,“ uvedla Schillerová.
Brno pro Spolu
V rodném městě Fialy v Brně si však Spolu urvalo prvenství. Získalo podporu 32,79 procenta, zatímco ANO mělo 25,17 procenta hlasů. Naopak ani v Brně nedosáhl významnějšího úspěchu bývalý brněnský primátor Petr Vokřál, který v minulosti vyhrál s ANO dvoje komunální volby. Po odchodu z hnutí neúspěšně kandidoval do Senátu jako nestraník s podporou ANO, loni neuspěl jako lídr Přísahy v krajských volbách a nyní dostal potřetí košem ve sněmovních volbách, kde opět vedl Přísahu.
Hnutí bývalého policisty Róberta Šlachty se do Sněmovny nedostalo stejně jako hnutí Stačilo! Spojení komunistů a ČSSD nepomohl ani předseda Stačilo! Daniel Sterzik, který byl lídrem na jižní Moravě. V jeho bydlišti v Miroslavi na Znojemsku vyhrálo ANO s podporou téměř 50 procent hlasů.
Skokankou kraje se díky preferenčním hlasům stala Irena Ferčíková Konečná na kandidátce Pirátů, která je členkou Republikové rady Zelených. Ze sedmého místa kandidátky získala jeden ze dvou mandátů na jižní Moravě. Ten první získala trojka kandidátky Vendula Svobodová.
Parlamentní volby 2025
Vítězem voleb je hnutí ANO s 34,51 % hlasů, druhá koalice SPOLU (23,36 %) a třetí STAN (11,23 %). K urnám přišlo 68,95 % voličů. Volby jsme sledovali online, včetně živého přenosu z volebního studia. Živě sledujeme i povolební vyjednávání.
Ostatní: Výsledky v zahraničí • Česko po volbách • Volební projekty • Jak funguje Sněmovna • Historické výsledky • Volební účast