Hlavní obsah

Babiš musí vyřešit, co s Agrofertem. Riskuje dotace nebo křeslo ve vládě

4:34
4:34

Poslechněte si tento článek

Předsedovi ANO Andreji Babišovi stojí v cestě do příští vlády jeho firma Agrofert. Pokud bude členem nového vládního kabinetu, nebudou moci jeho firmy čerpat dotace a soutěžit ve veřejných zakázkách. Svěřenský fond za podmínek, za nichž do něj Babiš uložil firmy při svém posledním vládnutí, situaci nevyřeší. Vyplývá to z rozsudků soudů i auditu Evropské komise.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Andrej Babiš na jednání Poslanecké sněmovny, která 15. ledna 2025 projednávala navýšení platů ústavních činitelů.

Článek

„V ideálním případě si Andrej Babiš musí vybrat, buď bude členem vlády, jeho ambicí je být opět premiérem, nebo musí prodat Agrofert tak, aby nebyl ve střetu zájmů,“ řekl Novinkám ředitel české pobočky Transparency International David Kotora.

„Nabízí se ještě třetí možnost, ale ta je velmi nepravděpodobná i s ohledem na současný byznysový model společností Agrofertu a jejich snahu skrze soudy se domoci dotací, a to přestat čerpat veřejné prostředky jak ty národní, tak i plynoucí z EU,“ doplnil.

Zákon o střetu zájmů zakazuje firmám, ve kterých má veřejný funkcionář alespoň čtvrtinový podíl, přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Vlastnit nesmí veřejní činitelé ani média, jako je rozhlas, televize nebo tisk.

Babiš ani jeho mluvčí Martin Vodička na otázky Novinek, jak se ke střetu zájmů předseda ANO postaví, pokud bude chtít být členem příští vlády po volbách, neodpověděli. Příjmy z dotací Agrofertu nejsou zanedbatelné. V době vlády Andreje Babiše, tedy v letech 2017 až 2021, dostal přes pět miliard korun.

Ani případný prodej či přepis Agrofertu podle proděkana Vysoké školy ekonomické (VŠE) Ladislava Mejzlíka nemusí být uspokojivý a podezření na střet zájmů v roli premiéra nevyřeší. „Záleží na tom, komu by jej pan Babiš prodal. Všichni přece cítíme, a to nemusíme být právníci, že když něco dáte dětem nebo manželce, tak na to máte pořád vliv a jste beneficient. A pořád chcete, aby firma prosperovala,“ dodal.

Soudy kvůli odebraným dotacím

Samotné podnikání podle Mejzlíka nemá být diskvalifikací z politického života. Svěřenský fond by mohl být řešením situace, musí být však ustanoven tak, aby bylo jasné, že na něho nemá Babiš vliv.

„Doporučil bych, aby svěřenský fond nebyl tak okatě pod Babišovou kontrolou, aby byl nezávislý. Aby jmenovaní správci nebyli jím odvolatelní. Aby opravdu předal řízení někomu jinému. Anebo aby prostě jeho firmy nebyly příjemci dotací. Protože nejsilnější střet zájmů je, že vláda redistribuuje soukromé prostředky do firmy člena či předsedy vlády,“ poznamenal Mejzlík.

Jako premiér se Babiš pokusil střetu zájmů tímto způsobem vyhnout. Založil svěřenský fond, do kterého své firmy vložil. Jeho vláda tehdy tvrdila, že to představuje dostatečné řešení.

Evropská komise však v roce 2021 zveřejnila auditní zprávu, podle které Babiš nadále ovládal firmy skupiny Agrofert a porušoval zákony o střetu zájmů.

„Byly účelově postaveny tak, že v nich figuroval zároveň jako zakladatel a jediný obmyšlený, tedy osoba, která má zisk z fondů, a radu protektorů tvořili například právníci z koncernu Agrofert či jeho manželka Monika Babišová. O nezávislé správě a odstínění nemohla být řeč,“ myslí si Kotora.

V souladu s Evropskou komisí nyní rozhoduje i česká justice. „Soudy to interpretují tak, že i když měl Andrej Babiš firmy uložené do svěřenského fondu, nadále byl on tou ovládající osobou. Tím se nevyhnul povinnostem, které vyplývají ze zákona o střetu zájmů,“ shrnul ústavní právník Ondřej Preuss.

Agrofert: Jednali jsme dle pravidel

Loni na podzim Moravskoslezský kraj neuspěl s žalobou proti ministerstvu pro místní rozvoj, které mu odmítlo proplatit asi půlmilionovou dotaci na traktor pro výuku na zemědělské škole v Bruntále. Dodala ho totiž firma z holdingu Agrofert.

V březnu pak Městský soud v Praze rozhodl, že Vodňanská drůbež neměla nárok na dotaci 75 milionů korun, o kterou se soudila s ministerstvem zemědělství.

Poslední verdikt se týká Kosteleckých uzenin. Soud prohlásil, že firma neměla nárok na dotaci kvůli střetu zájmů svého majitele.

„Jednotlivé procesní kroky v rámci tohoto sporu nebudeme komentovat. Stále jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu s dotačními pravidly,“ řekl Novinkám mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.

Za hlavní problém pokládá Mejzlík to, že díky dotacím se ze soukromého podnikání stává podnikání „se státem“. „Jestli se podílí na řízení státu a firmy stejný člověk, tak je to přece definice střetu zájmů,“ zdůraznil.

Svůj původní svěřenský fond Babiš rozpustil loni v prosinci. Do vedení koncernu se však již bývalý premiér nevrátil. „V případě našeho úspěchu samozřejmě vše vyřeším v souladu se zákony České republiky tak, jako tomu bylo vždy,“ uvedl tehdy Babiš.

Výběr článků

Načítám