Hlavní obsah

Většina středních škol bude zohledňovat výsledky ze ZŠ, tvrdí asociace

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Většina ředitelů středních škol bude i nadále v přijímacím řízení zohledňovat vzdělávací výsledky ze základních škol, řekl předseda Unie školských asociací ČR – CZESHA Jiří Zajíček. Že by nově střední školy nemusely zohledňovat výsledky předchozího vzdělávání, stanovuje novela školského zákona, kterou ve čtvrtek schválila Sněmovna.

Foto: Miroslav Chaloupka, ČTK

Ilustrační foto

Článek

Novelu připravilo ministerstvo školství ve spolupráci s koaličními a opozičními poslanci. Jejím cílem je mj. urychlit a zjednodušit obsazování středních škol. Zájemci o středoškolské studium budou moci podle předlohy např. podat tři přihlášky místo dvou a v přihlášce budou vyznačovat priority, na které ze škol by chtěli studovat nejvíc.

Úprava také stanovuje, že nově by od roku 2024 střední školy nemusely zohledňovat výsledky předchozího vzdělávání.

Podle poslance Jana Berkiho (STAN), který patřil k předkladatelům návrhu novely školského zákona, takové opatření posílí roli ředitele střední školy, jak řekl ve čtvrtek ve Sněmovně.

Elektronické přijímačky a tři přihlášky na střední školy, schválili zrychleně poslanci

Domácí

Poslanec Matěj Ondřej Havel (TOP 09) na jednání členů dolní komory parlamentu upozornil, že pro přijímací řízení nelze známky z různých základních škol objektivně srovnávat, protože základní školy podle něho své žáky hodnotí „pestře“ a podle „rozcházejících se kritérií“.

Negativní dopad na učitele deváťáků?

Předseda sdružení školských asociací Zajíček připustil, že základní školy hodnotí školáky různě, a proto není kritérium známek ze základní školy při přijímání na SŠ nestranné. Podle něj to ale ředitelé středních škol vědí a nyní se tomu přizpůsobují tak, že známkám školáků dávají v celkovém hodnocení pro přijímací řízení nižší váhu.

Negativní dopad bude mít opatření podle Zajíčka na učitele deváťáků. „To, že už není povinné zohlednit hodnocení ze základní školy v rámci přijímacího řízení, je krok, který učitelům základních škol nepomůže. Motivovat deváťáky k učení a pracovat s nimi šlo více méně do přijímacích zkoušek, teď ta motivace ještě víc klesne,“ řekl.

Ministerstvo chystá změnu v zajištění asistentů, podle expertů o ně školy přijdou

Věda a školy

Ředitelé středních škol tak podle něj budou ve většině případů brát známky z předchozího vzdělávání dále jako jedno z kritérií, které bude rozhodovat o přijetí, či nepřijetí uchazeče na střední školu.

„Většina (ředitelů SŠ) chce kritérium zachovat. Někteří na něj však plánují brát menší zřetel než dosud. Nevím ale o nikom, kdo by řekl, že známky ze ZŠ nebude vůbec zohledňovat,“ informoval předseda organizace sdružující ředitele středních a základních škol.

Školské asociace a organizace věnující se vzdělávání jinak oceňují na návrhu novely školského zákona navýšení počtu přihlášek na střední školy, prioritizaci oborů nebo snížení administrativní zátěže pro školy. O návrhu školského zákona bude jednat Senát.

Plaga: Učitelé už vládě nevěří, že jsou prioritou

Domácí

Reklama

Výběr článků

Načítám