Hlavní obsah

V Ostravě patentovali přístroj, který má chránit před alzheimerem. Vývojáři vsadili na vodík

3:32
3:32

Poslechněte si tento článek

Ostrava

S originálním nápadem, jak se chránit před Alzheimerovou chorobou, přišli vědci z ostravské start-upové společnosti, která se zaměřuje na výzkum a vývoj technologií a inovací, jež mohou změnit způsob poskytování zdravotní péče, diagnostiky a léčby za výrazného snížení nákladů. Firma v ochraně před alzheimerem vsadila na vodík.

Foto: archiv firmy

Ostravský vývojář David Maršálek při inhalaci vodíku z nově vyvinutého přístroje

Článek

„V době, kdy světový výzkum hledá stále nové cesty a investují se miliardy do vývoje léků ke zpomalení úpadku kognitivních funkcí, se objevují i alternativní přístupy postavené na principech buněčné ochrany a podpory mozkového metabolismu. Jedním z nich je řízená aplikace molekulárního vodíku. Na tu vsadil i náš vědecký tým,“ uvedla mluvčí ostravské firmy H2 Global Group Eliška Ulehlová.

Dodala, že společnost již získala patent na využití vodíkové terapie u osob s mírnou kognitivní poruchou, která je předstupněm Alzheimerovy demence. Navíc již byl dokončen i vývoj zařízení, které umožňuje bezpečné podávání vodíku v domácím i klinickém prostředí.

Konkrétně tuto unikátní neinvazivní terapii patentoval japonský tým pod vedením profesora Šigea Óty (mezinárodně používaná anglická transkripce jeho jména je Shigeo Ohta – pozn. red.), který je zároveň i společníkem ostravské firmy.

„Molekulární vodík je nejmenší molekula ve vesmíru, která má zásadní dopad na to, jak naše mozky stárnou,“ vysvětlil Óta, jeden z objevitelů biologického účinku vodíku.

Upozornil, že vodík proniká až do mitochondrií a dokáže selektivně eliminovat škodlivé volné radikály.

Foto: archiv firmy

Ostravští vývojáři kromě přístroje na inhalaci vodíku obohacují o vodík i běžnou pitnou vodu z Beskyd, která tak získává lepší, obdobné vlastnosti jako některé léčivé prameny.

„Vědecké studie dokládají, že molekulární vodík se může podílet na zpomalení neurodegenerativních procesů. V případě Alzheimerovy choroby vidíme v kombinaci klinických dat a biofyzikálních vlastností vodíku obrovský potenciál,“ upřesnil Óta.

Terapie vodíkem tak může podle dosavadních výsledků vědeckých studií působit antioxidačně, protizánětlivě, podporovat energetický metabolismus mozku a zlepšovat neuronální konektivitu – to vše neinvazivně a bez vedlejších účinků.

Nový přístroj chce firma co nejdříve uvést na trh

Prototyp unikátního přístroje je navržený v souladu s evropskými regulačními standardy.

„Svět hledá lék na ‚rakovinu paměti‘, vodík může být řešením,“ věří zakladatel firmy David Maršálek.

„Náš přístroj byl vyvinut speciálně pro použití ve vědeckých studiích a nabízí dva provozní režimy: jeden s přesně definovanou směsí vodíku a vzduchu, druhý pouze se vzduchem,“ vysvětlil Maršálek.

Doplnil, že díky tomu je zařízení vhodné pro tzv. randomizované dvojitě zaslepené studie. Jde o typ klinické studie, kde se pacienti náhodně rozdělí do skupin (randomizace) a ani pacient, ani lékař, který ho léčí, neví, jakou léčbu pacient dostává. Základní doba inhalace je nastavena na 60 minut, přístroj však lze upravit dle potřeb konkrétní studie.

Foto: archiv firmy

Unikátní ostravský přístroj na inhalaci vodíku, který má chránit před alzheimerem.

„Díky patentované metodě a připravované registraci jsme o krok blíže k tomu, jak reálně pomoci lidem v rané fázi neurodegenerativních změn,“ řekl Maršálek s tím, že jejich cílem je v co nejkratší možné době uvést na trh první zdravotnický prostředek na světě na bázi vodíku pro neurodegenerativní onemocnění.

Firma plánuje do konce roku 2025 spustit pilotní klinickou studii s tímto novým přístrojem a zahájit proces jeho schválení jako zdravotnického prostředku v Evropské unii a následně také v USA se záměrem nasazení přístroje nejen do klinické praxe, ale i pro domácí použití.

„Budoucnost léčby neurodegenerativních nemocí může být lehčí, než si myslíme,“ shrnul Maršálek. Jeho tým bude letos v září v Londýně své unikátní řešení představovat na MedTech konferenci pro zdravotnické inovace.

Výběr článků

Načítám