Hlavní obsah

V opravené přehradě Jezeří v Krušných horách zatím není voda. Zaplní se, až naprší

2:49
2:49

Poslechněte si tento článek

Vysoká Pec

Po více než třech letech ukončilo Povodí Ohře opravu asi 120 let starého vodního díla Jezeří v Krušných horách na Chomutovsku. Rekonstrukce přehrady, ve které zatím není voda, vyšla na zhruba 83 milionů korun. Většinu z částky pokryla dotace z ministerstva zemědělství (56,9 milionu korun), zbytek doplatil státní podnik Povodí Ohře z vlastních zdrojů.

Rekonstrukce přehrady, ve které zatím není voda, stála 83 milionů korunVideo: Karel Otcovský, Novinky

Článek

„Čekáme na to, až bude vody z hor přitékat víc, aby jí nebylo v přehradě málo a rychle se neprohřívala. To by totiž mohlo mít negativní dopad na přírodu,“ řekl novinářům při slavnostním zakončení rekonstrukce generální ředitel Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Renovace vodního díla byla podle něj nutná, neboť jeho technický stav už neumožňoval údržbu běžnými drobnými opravami.

Foto: Karel Otcovský, Novinky

Ve zrekonstruované přehradě zatím není voda.

Zásadním elementem rekonstrukce byla kompletní demolice a výstavba nové věžičky. „Postavili jsme ji úplně znovu a ukotvili přímo do skalního podloží,“ popsal ředitel.

Stavební práce zahrnovaly také obnovu vodního těsnění. „Veškeré spáry na vzdušné straně jsme vybourali až do hloubky 25 centimetrů a znovu vyspravili, aby celá kamenná konstrukce fungovala jako celek,“ doplnil.

Obnoven byl také bezpečnostní přeliv, jeho kaskáda, uzávěry, výpustná zařízení i sedimentační nádrže. Práce trvaly od roku 2022 do letošního června.

Foto: Karel Otcovský, Novinky

Zásadním elementem rekonstrukce byla kompletní demolice a výstavba nové věže.

Odtěžený sediment vykazoval vysoký obsah arzenu, který je v Krušných horách běžnou součástí přírodního prostředí. „V sedimentech se ale jeho koncentrace za ty roky výrazně navýšila,“ upozornil technický ředitel Povodí Ohře Martin Cidlinský. „Sediment jsme uložili na pozemky, které už byly přirozeně zatížené více než samotný materiál z přehrady,“ dodal.

V rámci rekonstrukce se nezapomnělo ani na ochranu živočichů. „Protože jsme přehradu úplně vypustili, vybudovali jsme náhradní tůňku. Slouží jako nový biotop pro obojživelníky, kteří byli zvyklí se rozmnožovat v nádrži,“ popsal Cidlinský.

Foto: Karel Otcovský, Novinky

Ve zrekonstruované přehradě zatím není voda.

Přehrada Jezeří bude i nadále sloužit jako záložní zdroj pitné vody. „V současnosti žádný odběr neprobíhá, ale stará úpravna vody zůstává zachována. Pokud bude potřeba, může být opět uvedena do provozu,“ vysvětlil Švejkovský s tím, že přehrada zároveň slouží jako ochrana proti velké vodě.

„Vždycky plnila tuto funkci. Každá nádrž, i rybník, může při povodních pomoci. V roce 2002 jsme to pocítili velmi výrazně,“ připomněl.

Foto: Karel Otcovský, Novinky

Přehradu nechal na svém panství vystavět v letech 1902–1904 Mořic z Lobkovic.

Přípravné práce na rekonstrukci začaly už v roce 2014. Veškeré práce stavbaři konzultovali s památkáři, protože přehrada je kulturní památkou. Lidé se k ní ale nedostanou, je oplocená. Nachází se v přírodní rezervaci Jezerka a Povodí Ohře chce její nedostupností předejít také hrozbě vandalství.

Přehradu nechal na svém panství vystavět v letech 1902 až 1904 Mořic z Lobkovic. Sám se otevření dokončení přehrady nedožil, zemřel v roce 1903.

Výběr článků

Načítám