Článek
Výjimku tvoří Ploučnice, kde se hodnoty pohybují mezi 50 až 70 procenty průměrného květnového průtoku. „Ale i zde bude vodnost pozvolně klesat. Příčinou je málo vodná zima a srážkově nevýrazné jaro,“ upozornila mluvčí státního podniku Povodí Ohře Dana Zikešová.
Po zimním období, které skončilo v únoru 2025 a bylo málo vodné, začali vodohospodáři během jara opět napouštět nádrže. Ty jsou pro období hydrologického sucha připraveny plnit své hlavní účely.
„Naplněnost nádrží je nyní dostačující, abychom mohli ze zadržených objemů uvolňovat dostatek vody pro odběry či nadlepšování průtoků,“ uvedla Zikešová.
Na podzim minulého roku povodí jako každý rok nádrže částečně vypustilo, aby byly schopné zadržet případnou – v zimě zpravidla objemnou – povodeň způsobenou jarním táním a intenzivními srážkami.
Hydrologické sucho teprve nastupuje
„Od letošního února, kdy bylo zřejmé, že zima z pohledu sněhové pokrývky pomalu končí, jsme postupně začali nádrže plnit. Nepodařilo se nám některé nádrže naplnit na sto procent, s tímto možným vývojem jsme ale počítali. Zatím hydrologické sucho teprve nastupuje a další vývoj sucha je už záležitostí meteorologického vývoje,“ vysvětlil vedoucí vodohospodářského dispečinku Michal Tanajewski.
Nyní se naplněnost zásobních prostorů nádrží pohybuje mezi 85 až 100 %. „Víme, že to je dostatečné množství pro plnění hlavních účelů vodních děl v období hydrologického sucha,“ doplnil Tanajewski.
Mezi hlavní záměry patří například akumulace vody pro zásobení pitnou vodou, zajištění minimálního průtoku nebo podpora zásobování průmyslu, energetiky a zemědělství.
Povodí Ohře