Hlavní obsah

Univerzita Karlova zruší výuku v jediné pobočce Karlovarského kraje. Město nesouhlasí

22. 6. 2022, 14:45 – Mariánské Lázně (Chebsko)

Univerzita Karlova (UK) zruší výuku ve své jediné pobočce v Karlovarském kraji, v Ústavu jazykové a odborné přípravy v Mariánských Lázních. Příčinou jsou ekonomické důvody i pokles počtu přihlášených účastníků, sdělil mluvčí UK Václav Hájek. Roční studium zaměřené na výuku češtiny i lékařských a přírodovědných oborů využívali hlavně zahraniční studenti ze zemí bývalého SSSR. Vedení města i kraje se proti uzavření ohradila.

Foto: Milan Malíček, Právo

Symbol Univerzity Karlovy, budova pražského Karolina. Ilustrační foto

Článek

O uzavření střediska s téměř 70letou tradicí a následném propuštění devíti zaměstnanců se vedení města dozvědělo na začátku června. Ústav přišel o studenty z Ruska kvůli válce na Ukrajině a s ní spojeným sankcím, dočasný odliv cizinců byl zapříčiněný také epidemií koronaviru. Zájem o studium byl přitom před dvěma lety velký, třídy byly plně obsazené.

K záchraně výuky ale nepomohla ani nabídka finanční podpory ze strany města či kraje.

Polovina zahraničních absolventů českých VŠ tu kvůli práci zůstává, zjistil průzkum

„Pro nás je největší argument to, že během roku, kdy se tady studenti připravují na výuku na Univerzitě Karlově, získají k městu vztah a potom je velká pravděpodobnost, že se po dokončení studií do našeho regionu vrátí,“ reagoval starosta Mariánských Lázní Martin Kalina (Piráti).

Mnoho zahraničních studentů, kteří zde absolvovali výuku, úspěšně absolvovalo lékařské a přírodovědné fakulty. Tyto obory jsou právě díky zaměření města i kraje na cestovní ruch a lázeňství potřebné.

Běženci mohou v srpnu skládat srovnávací zkoušky na VŠ ukrajinsky

V Karlovarském kraji v současnosti působí několik soukromých vysokých škol. Plzeňská Západočeská univerzita (ZČU) pak má v Chebu pobočku ekonomické a pedagogické fakulty.

Devět veřejných VŠ založilo Meziregionální univerzitní radu

Chybějící větší možnost studia na veřejných vysokých školách je podle vedení samospráv jedním z důvodů, proč z regionu odcházejí mladí lidé. Kraj má tak v důsledku nejhorší kvalifikační složení obyvatel.

UK chce výcvikové středisko

Karlova univerzita chce podle Hájka v Mariánských Lázních zřídit výcvikové středisko, které nabídne výcviky, semináře, workshopy pro studenty i akademiky. O možnostech rozvoje střediska budou zástupci univerzity jednat s představiteli kraje.

Masarykova univerzita nezákonně žádala po studentech očkování nebo test

„Jde nám o to, aby absolventi univerzity měli zájem jít do kraje pracovat, usadit se tu. Univerzita má také zájem podpořit učitelské obory, dovzdělávání neaprobovaných vyučujících a kraji tak opět přímo pomoci,“ uvedl Hájek.

Výběr článků