Hlavní obsah

Polovina zahraničních absolventů českých VŠ tu kvůli práci zůstává, zjistil průzkum

16. 6. 2022, 13:59 – Praha

Zahraniční absolventi českých vysokých škol zůstávají téměř v polovině případů po dostudování v Česku kvůli práci. Se studiem jsou spokojeni, většinou pak pracují ve stejném či příbuzném oboru. Vyplývá to z průzkumu, který představili zástupci Domu zahraniční spolupráce (DZS).

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Podle zástupců DZS je podpora studia cizinců v Česku pro stát výhodná, protože v zemi posilují řady kvalifikovaných vysokoškolských pracovníků a ve světě šíří dobré jméno České republiky.

Kolem 97 procent zahraničních absolventů v průzkumu uvedlo, že by studium v Česku doporučilo.

Průzkum se konal loni v listopadu a prosinci a zúčastnilo se ho zhruba 4500 zahraničních absolventů českých vysokých škol. Kolem 69 procent z nich studovalo v Česku v běžném studijních programu, 28 procent mělo zkušenost z krátkodobého studijního pobytu.

Pracovat v ČR chce po skončení studia více mediků než před covidem, zjistil průzkum

Na českých vysokých školách je v současnosti asi 304 tisíc studentů, z toho cizinci tvoří kolem 17 procent. Počet zahraničních studentů v ČR roste už 20 let, trend nezastavila ani epidemie covidu-19.

Poslední roky přibývají studenti z postsovětských států

Podle Jakuba Tesaře z DZS se ale mění skladba zahraničních studentů. Zatímco ještě před pár lety jich polovina byla ze Slovenska, nyní je Slováků asi 40 procent a přibylo lidí z postsovětských států. Minulý rok bylo 16 procent cizinců z Ruska a osm procent z Ukrajiny.

Tesař upozornil, že tyto podíly se nyní v důsledku napadení Ukrajiny Ruskem změní.

Běženci mohou v srpnu skládat srovnávací zkoušky na VŠ ukrajinsky

Kolem 97 procent zahraničních absolventů v průzkumu uvedlo, že by studium v ČR doporučilo. Dvě třetiny měly dobrý vztah k Česku ještě před příjezdem na českou vysokou školu. Podobně velké množství uvedlo, že se jejich vztah k zemi díky studiu ještě zlepšil. Výrazněji to bylo u lidí na krátkodobých studijních programech.

To má podle Tesaře velký dopad na pozitivní propagaci tuzemska v zahraničí.

Devět z deseti respondentů v průzkumu uvedlo, že jejich studium v Česku bylo přínosné pro jejich kariéru. Kolem 45 procent jich po dostudování zůstalo v ČR kvůli práci.

Tesař zdůraznil, že se to netýká jen Slováků. V jejich případě setrvává v ČR kvůli práci asi 49 procent absolventů, z jiných zemí je to 41 procent.

Technické obory VŠ loni poprvé studovalo méně lidí než zdravotnické, oznámil ČSÚ

Mezi důvody, proč se další absolventi vrací do své vlasti, jsou nejčastěji rodinné a osobní důvody, práce a neuspokojivý výdělek.

Kolem 58 procent absolventů celých studijních programů v ČR zůstává v oboru, který vystudovali. V příbuzném oboru jich pracuje po dostudování čtvrtina. V zájmu ČR proto podle DZS je, aby lákala cizince např. na studium IT, jak zmínil Tesař.

„Většina jich tu pak pravděpodobně zůstane a budou zde pracovat,“ podotkl.

Školy nemohou platit žádné stáže a pobyty v Rusku z evropských dotací, oznámilo ministerstvo

Sedm z deseti zahraničních absolventů zapsaných v celém studijním programu podle něj potvrdilo, že v ČR pracovalo už v době studia. Z lidí, kteří byli na krátkodobých pobytech, to uvedlo devět procent, v běžných studijních programech 69 procent.

I to je podle Tesaře důvodem, proč se řada cizinců rozhodne pro studium v Česku. „Přilepšit si prací při studiu totiž v některých jiných státech nemohou,“ vysvětlil a dodal, že najít práci bylo podle průzkumu snadné pro 88 procent Slováků a 68 procent ostatních cizinců.

Reklama

Výběr článků