Hlavní obsah

Světová meteorologická organizace potvrdila teplotní rekord v Arktidě: plus 38 stupňů

14. 12. 2021, 11:23 – Ženeva

Světová meteorologická organizace (WMO) oficiálně uznala teplotní rekord naměřený loni v oblasti Arktidy. Na Sibiři bylo 20. června 2020 naměřeno 38 stupňů Celsia, což je nejvyšší teplota, jaká kdy byla zaznamenána severně od polárního kruhu. Je to známka klimatické změny a důvod ke znepokojení, upozornil nyní generální tajemník WMO Petteri Taalas.

Foto: Profimedia.cz

Sibiřská vlna veder na jaře 2020 podle satelitních dat. Obrázek znázorňuje teploty zejména v Rusku od 19. března do 20. června 2020 ve srovnání s průměrem z let 2003–2018 za stejné období. Oblasti teplejší než normálně jsou červené, chladnější modré.

Článek

Teploty v Arktidě vzrostly více než dvojnásobně oproti globálnímu průměru. Také v Antarktidě, na opačném pólu Země, byl loni naměřen rekord, a to plus 18,3 stupně.

WMO si vede registr rekordů. Před zapsáním nového ale vždy zkoumá, jakými přístroji a za jakých podmínek byl naměřen, aby vyloučila nespolehlivá měření a mimořádné okolnosti.

Bezprecedentní vlna veder. I vlna rekordů

Meteorologická pozorovací stanice ve Verchojansku, která je v provozu od roku 1885, teplotní rekord na Sibiři ohlásila během loňské bezprecedentní vlny veder, kdy byly teploty v regionu deset stupňů nad dlouhodobým průměrem. To vedlo k ničivým lesním požárům a rozsáhlému tání mořského ledu. Stanice leží 115 kilometrů severně od polárního kruhu.

V městečku na Sibiři naměřili rekordních 38 stupňů

Zahraniční

Rok 2020 byl obecně jedním ze tří nejteplejších ve srovnání s průměrem z let 1850 až 1900. Např. podle metodiky amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) byl loňský rok tím úplně nejteplejším v historii měření.

NASA: Rok 2020 byl nejteplejším v dějinách měření

Věda a školy

A konkrétně třeba září 2020 bylo nejteplejším zářím v dějinách měření - neobvykle vysoké teploty zaznamenávali hlavně na Blízkém a Středním východě a v částech Jižní Ameriky a Austrálie, ale i v Evropě, uvedla loni v říjnu evropská služba pro sledování klimatu Copernicus Climate Change Service (C3S).

Září lámalo rekordy. Bylo celosvětově nejteplejší v historii měření

Věda a školy

Ovšem ani letošek se nechce nechat pomyslně „zahanbit“. Odborníci z WMO totiž aktuálně zkoumají další tři rekordy. Dvě měření loni a letos ukázala 54,4 stupně na nejteplejším místě světa, v kalifornském Údolí smrti. Na Sicílii pak bylo letos v létě naměřeno 48,8 stupně, což byl evropský rekord.

Tým expertů ještě nikdy nemusel přezkoumávat tolik rekordů najednou, poznamenala agentura DPA.

Do roku 2050 bude v létě Arktida občas bez ledu. Určité scénáře jsou nezvratné, varuje polární vědkyně

Věda a školy

Anketa

Představuje podle vás změna klimatu závažný problém?
Ano
77,5 %
Ne
22,5 %
Celkem hlasovalo 2853 čtenářů.

Reklama

Související články

Výběr článků