Článek
Vzhledem k tomu, že aparát byl navržen tak, aby vydržel vstup do atmosféry Venuše, je možné, že část zařízení přežije i návrat do zemské atmosféry a dopadne na povrch Země, napsal americký Národní úřadu pro letectví a vesmír (NASA) na svém webu.
Podle informací NASA z minulého týdne se přistávací modul vesmírného prostředku dostane do atmosféry někdy mezi 7. a 13. květnem. Aktuálně se podle amerických a evropských odborníků počítá s rozmezím 8. až 12. května, nejpravděpodobnější je ale zřejmě 10. květen.
Nejpravděpodobnější je dopad do oceánu
Nejnovější výpočty podle nizozemského výzkumníka Marca Langbroeka z Technické univerzity v Delftu totiž ukazují, že vstup do atmosféry nastane v sobotu 10. května v 9:51 SELČ ± 20,6 hodiny. Kvůli nízké předvídatelnosti v závěrečné fázi sestupu není možné přesně určit čas, i proto se uvádí širší rozmezí, a ani místo dopadu.
Zóna možného dopadu, jak připomíná list The New York Times, sahá mezi 52. rovnoběžkou severní a jižní šířky, což zahrnuje velkou část obydlených území naší planety. Nejpravděpodobnější možností nicméně zůstává dopad do oceánu.
3/x
— Dr Marco Langbroek (@Marco_Langbroek) May 7, 2025
The current risk window and area is still very large: with the +- 20.6 hr uncertainty, it can come down anywhere on the blue line: pic.twitter.com/FWOujALvY5
Je potřeba zmínit, že experti z Keldyšova ústavu aplikované matematiky Ruské akademie věd vstup do atmosféry předpovídají na později: aktuálně jim z modelů vychází 12. až 14. května.
Po oběžné dráze Země krouží 53 let a postupně klesá
Langbroek, který patří k vědcům zabývajícím se sledováním tzv. vesmírného smetí, už minulý týden předpovídal, že modul znovu vstoupí do atmosféry přibližně 10. května. Odhaduje, že pokud zůstane v celku, dopadne rychlostí 242 km/h.
„Ačkoli to není zcela bez rizika, neměli bychom se příliš obávat,“ uvedl pro list The Guardian. Objekt je podle něj relativně malý, a i kdyby se při průletu atmosférou nerozpadl, „hrozí podobné riziko jako u náhodného pádu meteoritu, kterých se odehraje ročně několik“.
Sonda Kosmos 482 byla součástí sovětského programu Veněra (rusky Venuše), jehož cílem bylo vyslání automatických sond k planetě Venuši. Start proběhl koncem března 1972 z kosmodromu Bajkonur pomocí rakety Molnija-M. Kvůli poruše horního stupně rakety však sonda nedosáhla plánované meziplanetární dráhy a místo toho zůstala zachycena gravitačním polem Země, popisuje Česká astronomická společnost (ČAS) v aktuální tiskové zprávě.
Kosmos 482: Soviet Union's Failed Venus Probe Is About To Slam Into Earthhttps://t.co/OW6IePi8yp
— IFLScience (@IFLScience) April 30, 2025
„Podle odtajněných dokumentů z vyšetřování bylo také přistoupeno k oddělení přistávacího pouzdra od družicové platformy. K tomu skutečně došlo v červenci 1972, kdy i západní sledovací stanice detekovaly nový objekt na oběžné dráze,“ doplnil na síti X specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
S misí Kosmos 482 je podle něj spojeno celkem pět objektů, které se pohybují nebo pohybovaly po oběžné dráze okolo Země. Šlo o samotnou družicovou platformu V-72, třetí stupeň nosné rakety Molnija-M, horní stupeň Blok 2VL, motor pro kompenzaci mikrogravitace a přistávací pouzdro. Až na přistávací pouzdro všechny objekty v letech 1972 až 1983 zanikly.
Onen přistávací modul byl umístěn na velmi protáhlou eliptickou oběžnou dráhu, přičemž od té doby se pohyboval po postupně klesající dráze a po více než půlstoletí se přiblížil k osudovému setkání se Zemí.
(1/16) Hodně se v posledních dnech skloňuje spojení „Kosmos 482“. Pod tímto označením bychom nalezli neúspěšnou sovětskou kosmickou sondu z programu Veněra. Jejím cílem byla planeta Venuše, ale k ní se nikdy nedostala a ani neopustila blízké okolí Země. pic.twitter.com/y7cvC9ZPf7
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) May 7, 2025
Přistávací pouzdro sondy mělo původně přežít sestup do atmosféry Venuše, tedy prostředí s teplotami přes 460 °C, extrémním tlakem a hustou atmosférou. Modul je chráněn polokulovou titanovou schránkou, která byla navržena tak, aby odolala právě takovým podmínkám.
Modul váží přibližně 495 kg a má průměr asi jeden metr. To podle České astronomické společnosti znamená, že nejde o objekt s potenciálem způsobit rozsáhlé škody. Vzhledem k vysoké pravděpodobnosti dopadu do oceánu nebo do neobydlených oblastí se riziko pro veřejnost považuje za nízké.
Stroj Kosmos 482 je vybaven padákovým systémem. Ten měl sloužit k měkkému přistání na Venuši, avšak po více než 50 letech v kosmu se jeho funkčnost považuje za nulovou.
Vědci i amatérští pozorovatelé oblohy budou každopádně v následujících dnech sledovat další vývoj. Pokud bude průlet viditelný v noci nad obydlenými oblastmi, můžeme se dočkat i světelného úkazu připomínajícího meteor. Pokud by k dopadu došlo na pevnině a trosky byly dokonce nalezeny, jednalo by se o cenný artefakt kosmické historie.
Aktuálně se přistávací pouzdro pohybuje po oběžné dráze s výškou perigea (přízemí) 141,4 km a apogea (odzemí) 268 km, jak dále informoval Václavík.
- Název Kosmos od 60. let dostávaly sovětské kosmické lodě, které zůstaly na oběžné dráze Země, podotýká NASA. Sovětské planetární mise podle něj obvykle nejprve mířily na parkovací oběžnou dráhu, odkud měly pokračovat dále do svých destinací, pokud ale například selhal motor, sondy zůstaly na orbitě a dostaly označení Kosmos.
„Podobné případy návratu nefunkčních sond do atmosféry nejsou zcela výjimečné, ale Kosmos 482 je specifický svou konstrukcí, historií i potenciální odolností. Představuje připomínku doby, kdy Sovětský svaz a Spojené státy soupeřily o prvenství v dobývání vesmíru – někdy i za cenu chyb, které zanechaly stopy na oběžné dráze na desítky let,“ uzavřeli tuzemští odborníci z ČAS.