Hlavní obsah

Připojení Sojuzu s robotem Fjodorem k ISS znemožnil rozpojený kabel, přiznal kosmonaut

20. 9. 2019, 10:56 – ISS (oběžná dráha)

Nezapojený kabel byl příčinou srpnového nezdaru prvního pokusu o připojení lodi Sojuz MS-14 s androidem Fjodorem na palubě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Podle ruské agentury TASS to prozradil člen posádky ISS Alexandr Skvorcov v rozhovoru s pozemním střediskem řízení kosmických letů (CUP), jehož záznam vysílal na webu americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Foto: Profimedia.cz

Kosmonaut Skvorcov u ISS na ilustračním snímku z roku 2014

Článek

„Když jsem začal hledat kabel potřebný k provedení práce, zjistil jsem, že je odpojený a plandá,” řekl Skvorcov. Následně se specialista v CUP ujistil, jestli je teď už kabel připojený ke kontejneru na správném místě. Na to kosmonaut odpověděl: „Naprosto správně (je připojený).”

Následně byl proveden úspěšný test navigačního systému Kurs. „Test Kursu proběhl bez problémů,” potvrdili z pozemního střediska.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Ruský android Fjodor

Sojuz MS-14 odstartoval bez posádky z kosmodromu Bajkonur 22. srpna k letu, jehož cílem bylo prověřit slučitelnost nosné rakety Sojuz-2.1a s pilotovanými loděmi z řady Sojuz MS. Kvůli tomu, že šlo o test, nebyla v lodi tentokrát lidská posádka, ale jen zmíněný robot.

Dva dny po startu se loď měla k ISS připojit v automatickém režimu, v určitém momentu se ale přestala přibližovat, a naopak se od ní vzdálila.

Foto: Twitter ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-14

Hned bylo jasné, že chyba není v Sojuzu

Experti na Zemi zjistili, že chyba nebyla ve „Fjodorově” lodi, nýbrž v zařízení spojovacího uzlu modulu MIM-2 (Poisk), tedy místa, u nějž měl Sojuz přistát.

Proto Skvorcov a jeho kolegové, Ital Luca Parmitano a Američan Andrew Morgan, o dva dny později nastoupili do lodi Sojuz MS-13 a ručně ji přeparkovali ze spojovacího uzlu na modulu Zvezda k uzlu MIM-2, aby uvolnili prostor pro „ms-čtrnáctku“.

Foto: Profimedia.cz

Alexandr Skvorcov (vlevo) a Luca Parmitano před letošní cestou na ISS

K uvolněnému místu na Zvezdě se pak následující den, 27. srpna, úspěšně v automatickém režimu připojil Sojuz MS-14.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Sojuz přistál u ISSVideo: Reuters

Prověření problému navigačního systému bylo z rozhodnutí CUP odloženo na pozdější dobu. Ve středu 18. a ve čtvrtek 19. září se tím podle agentury TASS zabýval právě Skvorcov.

Příště už bez Fjodora

Rusové každopádně – bez ohledu na problém s připojením lodi – v září oznámili, že android Fjodor už do kosmu nepoletí. Hlavní důvod může na první pohled znít poněkud humorně: prý mu překážejí nohy.

Další ruský robot se bude jmenovat Alexej Leonov, podle kosmonauta, který v roce 1965 vystoupil jako první člověk do volného prostoru při letu vesmírné lodi Voschod 2.

Reklama

Související články

Výběr článků