Hlavní obsah
 

Sojuz s ruským androidem Fjodorem zakotvil u vesmírné stanice

Ruská vesmírná loď Sojuz MS-14 s androidem Fjodorem na palubě v úterý zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Akce byla úspěšná teprve na druhý pokus. V sobotu se manévr nezdařil kvůli závadě na naváděcím systému stanice.

 
Sojuz s ruským androidem Fjodorem zakotvil u vesmírné stanice

„Zakotvení potvrzeno!“ informoval na Twitteru americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Ten poznamenal, že loď a stanice se spojily v 05:08 SELČ. Orbitální komplex se v té době nacházel asi 400 kilometrů nad východním Mongolskem.

Android Fjodor, který se nachází na palubě lodi Sojuz.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Loď Sojuz MS-14 odstartovala z kosmodromu Bajkonur minulý čtvrtek k letu, který má prověřit slučitelnost nosné rakety Sojuz-2.1a s pilotovanými loděmi z řady Sojuz MS. Na palubě lodi proto nebyl žádný astronaut, pouze člověku podobný robot Fjodor, který nese také identifikační označení Skybot F-850. Měří 1,8 metru a váží 160 kilogramů.

V sobotu ráno SELČ se loď MS-14 měla automaticky připojit k ISS, ale v jisté chvíli se přestala ke stanici přibližovat a začala se od ní náhle vzdalovat. Podle expertů byla chyba na straně stanice.

Start ruské vesmírné lodi Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). na plaubě je android Fjodor.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Fjodor na ISS stráví zhruba dva týdny. Za tu dobu by se měl sžívat s lidskou posádkou na stanici a učit se pohybovat v prostředí s nulovou gravitací. Sbírá rovněž telemetrická data a údaje o silách při letu. Do budoucna se také předpokládá, že by mohl pracovat na místech, která jsou pro lidi příliš nebezpečná, nebo že by mohl být vyslán na dlouhé kosmické cesty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků