Hlavní obsah

Práci amerických astronautů v otevřeném kosmu zmařil skřípnutý nerv jednoho z nich

25. 8. 2021, 14:10

Pracovní směnu dvojice astronautů vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), která se měla uskutečnit v úterý, zmařil skřípnutý nerv jednoho z nich. Příčinu odkladu upřesnil na Twitteru sám postižený, astronaut Mark Vande Hei. O den kvůli tomu musely být odloženy i dva pracovní výstupy do otevřeného kosmu dvojice ruských kosmonautů, naplánované na začátek září.

Foto: Profimedia.cz

Americký astronaut Mark Vande Hei na ISS

Článek

Astronaut americké vesmírné agentury NASA Vande Hei měl v úterý pracovat na vnější straně orbitálního komplexu s kolegou z japonské agentury JAXA Akihikem Hošidem, který je v současné době velitelem posádky ISS.

„Menší zdravotní problém“

NASA však už v pondělí akci odvolala s poukazem na „menší zdravotní problém“ Vande Heie. Ten pak na Twitteru v úterý sdělil, že výstup byl zrušen, protože si při práci na stanici skřípnul nerv v oblasti krční páteře. Poděkoval rovněž všem za podporu.

Vande Hei a Hošide měli pokračovat v přípravě na instalaci dalších nových solárních panelů (iROSA), které zlepší zásobování stanice energií. Dva tyto panely zprovoznili už v červnu astronauti NASA Shane Kimbrough a ESA Thomas Pesquet.

Astronauti úspěšně nainstalovali druhý nový solární panel na ISS

Věda a školy

Celkem má energetický systém orbitálního komplexu posílit šest iROSA. První dvojici na ISS dopravila začátkem června nákladní loď Dragon společnosti SpaceX. Zbylé čtyři tam mají být transportovány stejným způsobem v příštím roce.

Náhradní termín zatím není

NASA zatím nezveřejnila náhradní termín pro odloženou pracovní směnu Vande Heie a Hošideho. V každém případě to bude až po přistání kosmického kamionu Dragon na stanici, naplánovaného na sobotu, a po výstupech vně ISS ruských kosmonautů Olega Novického a Pjotra Dubrova. Ty jsou přeložené na 3. a 9. září.

Loď Starliner jen tak nepoletí, vrací se do továrny

Věda a školy

Podle tuzemského odborníka Michala Václavíka z České kosmické kanceláře to každopádně „není časově kritické“.

Posádku ISS nyní tvoří Američané Kimbrough, Vande Hei a Megan McArthurová, Rusové Dubrov a Novickij, Francouz Pesquet a Japonec Hošide. Vande Hei, Dubrov a Novickij přiletěli na orbitální laboratoř 9. dubna lodí Sojuz MS-18 a měli by tam zůstat rok. Zbylí čtyři členové posádky na ISS dorazili o 15 dnů později lodí Crew Dragon Endeavour společnosti SpaceX. Ti mají na oběžné dráze Země pracovat půl roku.

Posádka ISS se dočkala nových přístrojů i pizzy

Věda a školy

Reklama

Související články

Výběr článků