Hlavní obsah

Posádka komerční mise Axiom se vrátila z ISS, kabina přistála v oceánu

3:06
3:06

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

V pondělí ve 13:15 SELČ se od dokovacího uzlu na modulu Harmony na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odpojila pilotovaná kosmická loď Crew Dragon s posádkou komerční mise Axiom-4 se čtyřmi osobami na palubě. Na ISS tito soukromí astronauti z USA, Maďarska, Indie a Polska strávili 18 dní a 44 minut. Nyní již přistáli zpět na Zemi, a to ve vodách Tichého oceánu.

Posádka mise Axiom-4 se vrátila z ISSVideo: Reuters

Článek

V úterý v 11:31 SELČ přistála v Tichém oceánu necelých 70 kilometrů od kalifornského San Diega pomocí padáků návratová kabina pilotované kosmické lodi Crew Dragon Grace. Stalo se tak přibližně 22 hodin po „oddokování“ od orbitálního komplexu.

Mise Axiom-4 se v pondělí odpojila od ISSVideo: Reuters

„Skončila tak komerční mise Axiom-4, která od startu po přistání trvala 20 dní a tři hodiny. Stala se tak druhou nejdelší v historii,“ konstatoval na síti X specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.

Z výpravy na oběžnou dráhu se tím pádem nyní vrátili Šubhánšu Šukla z Indie, Tibor Kapu z Maďarska, Slawosz Uznański-Wiśniewski z Polska a velitelka mise, Američanka Peggy Whitsonová.

Whitsonová je bývalá astronautka amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), Šukla je pilotem indického letectva, Kapu je strojní inženýr a Uznański-Wiśniewski odborníkem na radiaci a jedním z astronautů Evropské kosmické agentury (ESA) v dočasné letové službě. Whitsonová pracuje pro firmu Axiom, země jejích tří kolegů za účast každého z nich v misi zaplatily v přepočtu přes 65 milionů dolarů (téměř 1,4 miliardy Kč).

U ISS byla kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX v rámci soukromé mise texaské firmy Axiom Space připojena od 26. června do 14. července.

Odklady cest

Zmíněná čtveřice měla za dobu na orbitě pracovat na více než 60 vědeckých a technologických experimentech.

Na zemský povrch se tato posádka měla původně vrátit o několik dní dříve než v úterý 15. července, nicméně došlo k odkladu odletu od vesmírné stanice z důvodu nepříznivé předpovědi počasí v místě přistání kosmické lodi v oceánu.

U aktuální komerční pilotované výpravy byl několikrát odložen i samotný její start, a to z několika důvodů: od špatného počasí přes problém na raketě až po řešení situace s únikem vzduchu na ISS, připomněl internetový časopis Kosmonautix.

Konkrétně právě problémy s úniky vzduchu v ruském segmentu orbitální laboratoře byly podle serveru SpaceNews pro NASA dalším důvodem, proč nejprve na neurčito odložila komerční misi Axiom-4. Nakonec se tedy ale uskutečnila.

Jednalo se teď každopádně o čtvrtý let na ISS sponzorovaný Axiom Space od roku 2022.

Před odletem mise Axiom: v černých overalech je posádka Axiom-4, v modrých čtveřice americko-japonské části posádky 73. dlouhodobé expedice na ISS.

Výběr článků

Načítám