Hlavní obsah

Nejmenší had světa po 20 letech opět spatřen

3:26
3:26

Poslechněte si tento článek

Na karibském ostrově Barbados po 20 letech znovuobjevili živočicha jménem Tetracheilostoma carlae, který je považován za nejmenšího hada na světě. Poslední potvrzený výskyt tohoto živočicha pocházel z roku 2005 – tehdy byl naposledy spatřen, přestože byl vědecky popsán teprve až v roce 2008. 

Foto: Connor Blades

Nejmenší had na světě, barbadoský druh Tetracheilostoma carlae

Článek

Od zmiňovaného roku 2005 byl tento tvor poprvé viděn až letos. Jeho znovuobjevení, na které nyní upozornil např. list The Guardian, představuje významný úspěch pro biologii a ochranu přírody.

Tento drobný had, endemický (tj. vyskytující se jen na jednom místě na světě – pozn. red.) právě pro Barbados, obvykle měří méně než 10 centimetrů – rekordní jedinec dosáhl délky 10,4 cm – a váží pouhých 0,6 gramu.

Průměr jeho těla činí přibližně 2,5 milimetru, a připomíná tak podle odborníků spíš žížalu než hada. Mezi kroužkovce jako žížala ale rozhodně nepatří, ani mezi červy, které také může připomínat. Tetracheilostoma carlae je plnohodnotný plaz, konkrétně had: má páteř, šupiny, dýchá plícemi a rozmnožuje se kladením vajec.

Tvor, který je známý i pod jménem Leptotyphlops carlae, má tmavě hnědou až černou barvu s nenápadnými žlutošedými pruhy po bocích. Je slepý, žije skrytě pod zemí nebo pod kameny a živí se drobným hmyzem, především termity a larvami mravenců.

Výzkumníci Connor Blades z barbadoského ministerstva životního prostředí a Justin Springer z karibské pobočky neziskové ochranářské organizace Re:wild hada objevili letos v březnu během ekologického průzkumu ve vnitrozemí ostrova.

Podařilo se jim ho najít pod kamenem a díky záznamu na video a následné mikroskopické analýze na University of the West Indies (veřejná univerzita poskytující vysokoškolské vzdělání v anglicky mluvících zemích Karibiku – pozn. red.) potvrdit, že se skutečně jedná o Tetracheilostoma carlae.

„Po roce hledání začínáte být trochu pesimističtí,“ přiznal Blades v rozhovoru pro agenturu AP. O to větší bylo jejich nadšení z potvrzeného nálezu.

Samotný druh byl popsán v roce 2008 americkým herpetologem S. Blairem Hedgesem, který ho pojmenoval na počest své manželky Carly Ann Hassové. V daném roce byl určen jako nejmenší had, předtím se mohl tímto titulem „pyšnit“ hádek Leptotyphlops bilineata. Oba minihadi patří do čeledi slepanovitých.

Až po popisu hada Tetracheilostoma carlae byly zpětně identifikovány jeho další exempláře uložené v muzeích. Ty pocházely z let 1889, 1918 a 1963.

Samice tohoto hada klade vždy jen jedno vejce a mládě, které se z něj vylíhne, může mít až polovinu velikosti dospělce. Jedná se o adaptaci na extrémně malou velikost těla. Kvůli nízké hustotě populace a skrytému způsobu života je rozmnožování těchto hadů velmi náročné.

Ostrov přišel o většinu lesů

Znovuobjevení druhu přichází v době, kdy Barbados čelí dramatickým ekologickým změnám.

Odhaduje se, že ostrov přišel až o 98 procent původních lesů, a tak Tetracheilostoma carlae přežívá pouze v několika zbytcích sekundárních porostů. Jeho existenci navíc mohou ohrozit invazní hadí druhy, např. slepák květinový.

Podle odborníků je nález tohoto unikátního tvora nejen potvrzením jeho přežití, ale také výzvou k posílení ochrany přírody. Ukazuje, že i v místech s intenzivní lidskou činností mohou přežívat mimořádně vzácné druhy – pokud jim dáme šanci.

Související články

Výběr článků

Načítám