Článek
„Jsme nadšeni. Jde totiž teprve o druhý známý exemplář bronzového pancíře nalezený na území Čech a Moravy. Bez nejmodernějších postupů bychom válečnický pancíř identifikovali jen s velkými obtížemi,“ řekl Novinkám archeolog Muzea města Brna Aleš Navrátil.
Pomačkaný pancíř rozbalili digitálně
Přesné místo nálezu odborníci tají. Mělo by jít o historické sídliště na Mikulovsku. Nález spadá do mladší doby bronzové, kdy byla současná Morava osídlena lidmi tzv. kultury popelnicových polí, kteří byli již velmi zdatní ve výrobě a zpracování bronzu. Vytvářeli z něj nejen věci běžné denní potřeby, ale také zbraně. Své výrobky byli schopni krášlit náročnými ornamenty.

Nálezce během výzkumu
Detektorář spolupracující s odborníky z Muzea města Brna a z Regionálního muzea v Mikulově objevil před dvěma roky v zemi celou hromádku bronzových předmětů. Šlo o hrot kopí, srp, jehlici a několik úlomků mědi. Předměty někdo záměrně poškodil a zakopal, zřejmě při nějakém rituálu.
Nálezce přivolal odborníky, kteří věci odvezli k dalšímu zkoumání.

Výběr předmětů z hromadného nálezu: hrot kopí, zlomek jehlice, ohnutý srp, zlomky štítu
Ornamenty na pomačkaných plíšcích sehrály důležitou roli v dalším pátrání. „S využitím 3D skenování se podařilo plech digitálně rozbalit a identifikovat jeho tvar i dekor. Právě ornament rozpoznaný pod mikroskopem potvrdil, že jde o součást zbroje, konkrétně o pancíř, který chránil hruď válečníka. Muselo jít o někoho významného,“ uvedl Navrátil.
Úlomky pancíře se pak podařilo v počítači dosadit do virtuálně vytvořeného hrudního pancíře.
Výzbroj významného válečníka
Bronzové části zbroje byly před více než 3000 lety v oblasti střední Evropy tak cenné, že si je mohla dovolit jen skutečná válečnická elita. Jejich výroba totiž vyžadovala mimořádné řemeslné dovednosti. Běžná ochranná výzbroj byla vyráběna z organických materiálů, především z kůže. S ohledem na to se většina těchto předmětů do dnešních dní nedochovala.

Uložení bronzových předmětů v zemi po odkrytí
„Bronzové zbroje jsou proto extrémně vzácné a jejich nález zásadně rozšiřuje naše poznání o vojenské kultuře tehdejších obyvatel střední Evropy,“ konstatoval ředitel brněnského muzea Zbyněk Šolc.

Rekonstrukce oděvů a výzbroje z mladší doby bronzové
Podle něj je na příběhu nalezeného hrudního pancíře mimořádné i to, jak byl objeven.
Ředitel v této souvislosti poukázal na skvělou spolupráci profesionálů, v tomto případě archeologů a veřejnosti, tedy nadšenců pátrajících v terénu s detektory kovů po ztracených historických předmětech. Zatímco dříve je většina detektorářů hledala na vlastní pěst a obchodovala s nimi, nyní jsou ve svém volném čase spolupracovníky odborníků, kteří je po předchozím proškolení přímo vysílají prohledávat nejzajímavější lokality.
Muzeum města Brna chystá veřejnou prezentaci tohoto výjimečného nálezu, který přibližuje svět dávných válečníků a propojuje moravské dějiny s eposy antického světa.