Článek
„Toto místo hrálo v raném středověku podstatnější roli, než jsme předpokládali. Šlo zřejmě o významné obchodní centrum. Sídliště tam bylo i přes opakované záplavy pravidelně obnovováno. Muselo mít pro jeho obyvatele mimořádný význam,“ řekl Novinkám Jan Petřík z Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Nový objev při kutání v suterénu školy
Výzkum se konal v suterénu školy při její celkové rekonstrukci. Netradiční byl v tom, že se v podstatě kutalo ve sklepě budovy. Vědci pronikli do hloubky, v níž již nečekali stopy po lidském osídlení. Kdysi byla tato oblast sevřena mezi ramena řeky Moravy a vytvářela místo dnes označované jako ostrov svatého Jiří. Osídleno bylo ještě před vznikem Velké Moravy.

Mapka ukazuje místo nedávného archeologického výzkumu i to, jak kdysi tato oblast vypadala.
Řeka Morava byla v té době rušnou dopravní a obchodní tepnou vedoucí až do Dunaje. „Detailní archeologický výzkum v kombinaci s přírodovědným bádáním nám nyní umožnil rekonstruovat změny prostředí v této lokalitě v raném středověku,“ vysvětlil Petřík.
Výzkum v Uherském Hradišti je součástí vědeckého projektu RES-HUM. Ten se zaměřuje na zkoumání odolnosti lidské společnosti. Podílí se na něm odborníci z archeologie, dějin umění, antropologie, genetiky, geologie, klimatologie, botaniky, geofyziky či jaderné fyziky.
Neustálý souboj s velkou vodou
Oblast ostrova svatého Jiří byla často sužována záplavami na řece Moravě, což pro její obyvatele znamenalo neustále ji obnovovat. „Přes veškerou velmi náročnou práci jim to tehdy stálo za to. Znamená to, že místo pro ně muselo mít až strategický význam,“ doplnil Petřík.

Zajímavostí z výzkumu byl nález falza arabské mince z druhé poloviny 8. století, která má měděné jádro a její povrch byl pouze potažen zlatou fólií.
Vrstva půdy svědčící o osídlení lokality ze 7. století je od velkomoravské vrstvy z konce 8. a z 9. století oddělena dokonce mohutným nánosem svědčícím o velké povodni. Ve vrstvě z Velké Moravy jsou již stopy malty a stavební sutě použité k vyrovnání terénu.
Od počátku 10. století bylo místo pravděpodobně opuštěno. Osada znovu vznikla na počátku 13. století. Je prvním jasným dokladem raného formování středověkého města Uherské Hradiště, založeného po roce 1257. Další povodeň postihla město na přelomu 13. a 14. století.

Památník Velké Moravy – Staré Město u Uherského Hradiště
Na výzkumu, který kombinoval nejmodernější vědecké postupy, se podíleli badatelé ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti spolu s odborníky z Akademie věd ČR.