Hlavní obsah

Kellnerova nadace loni rozdělila přes 90 milionů na podporu vzdělávání

28. 6. 2022, 13:54

Nadace The Kellner Family Foundation loni rozdělila dary ve výši 92 milionů korun, většina putovala na podporu vzdělávání dětí a mladých lidí ve státním i soukromém sektoru. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné v pondělí. Za 20 let od založení poskytla rodinná nadace již celkem 1,7 miliardy korun na podporu vzdělanosti v Česku.

Foto: Nadace The Kellner Family Foundation

Open Gate – soukromé osmileté gymnázium s ubytováním na studentských kolejích a základní škola v Babicích u Prahy. Kampus byl vybudován v roce 2005 za finanční účasti bývalé Nadace Educa, založili jej manželé Renáta a Petr Kellnerovi. (ilustrační snímek)

Článek

Hlavními příjemci podpory jsou veřejné základní školy zapojené do projektu Pomáháme školám k úspěchu, gymnazisté ze školy Open Gate a čeští studenti zahraničních univerzit.

Nadace The Kellner Family Foundation - čísla roku 2021:
92 mil. Kčcelková výše darů
40 mil. Kčpro veřejné ZŠ z projektu Pomáháme školám k úspěchu
34 mil. Kčstipendia studentům gymnázia Open Gate
7,9 mil. Kčgranty pro české studenty univerzit z projektu Univerzity
10,2 mil. Kčdary dalším institucím a jednotlivcům z oblasti vzdělávání, kultury, sportu nebo podpory zdraví

Na portálu Učebnice pro Ukrajinu si zájemci objednali za týden 180 tisíc výtisků

Nadace chce reagovat i na aktuální události, jako je nyní například situace na Ukrajině. „Společně s kolegyněmi a kolegy z Nadace PPF jsme velmi rychle reagovali na nastalou situaci, vyčlenili jsme 100 milionů korun, které postupně rozdělujeme na to, aby se ukrajinské děti co nejlépe začlenily do českých škol a do naší společnosti. Celý tým se intenzivně snaží o zjemnění následků této války na příchozí neúplné ukrajinské rodiny,“ uvedla ve výroční zprávě nadace její zakladatelka a předsedkyně správní rady Renáta Kellnerová.

Dvacet let podpory vzdělanosti, stipendia a granty

Aktivitám na podporu vzdělanosti v ČR se rodina Kellnerova věnuje už 20 let. Během dvou dekád věnovaly Nadace The Kellner Family Foundation a její předchůdkyně Nadace Educa celkem 1,7 miliardy korun projektům v oblasti veřejného základního školství, středních i vysokých škol.

Vítězi Logické olympiády jsou Petr Beran, Otakar Vítek a Martin Dedek

Na gymnáziu Open Gate v Babicích u Prahy studuje ve školním roce 2021/22 87 studentek a studentů díky sociálnímu stipendiu Nadace The Kellner Family Foundation. Od roku 2005, kdy byla škola založena, poskytla nadace 1745 ročních sociálních stipendií v celkové částce 730 milionů Kč.

„Umožnila tak studium na jednom z nejlépe hodnocených gymnázií v České republice už 371 studentům. Šanci vzdělávat se s finanční podporou nadace využilo 64 dětí a mladých lidí z dětských domovů, pěstounské péče či Klokánku,“ popsala mluvčí nadace Jitka Tkadlecová.

Prospěch z darů nadace získali loni zejména:

  • 87 studentek a studentů gymnázia Open Gate
  • 57 Čechů a Češek na zahraničních a českých univerzitách
  • 2944 pedagogů a jejich prostřednictvím 38 803 žáků ve 113 ZŠ

Co se týká projektu Pomáháme školám k úspěchu, tak po skokovém růstu zapojených škol se v roce 2021 ustálil jejich počet na 113 veřejných ZŠ. To podle zástupců nadace představuje 2944 učitelů a jejich prostřednictvím působení na vzdělávání 38 803 žáků. Těm všem nadace podle Tkadlecové v roce 2021 poskytla dar v hodnotě 40 milionů korun.

Od vzniku projektu v roce 2009 věnovala nadace na podporu smysluplné výuky, především v oblasti čtenářských a pisatelských dovedností, které jsou stavebním kamenem pro kritickou gramotnost, ve veřejných základních školách celkem 368 milionů.

Kellnerova nadace nabízí granty pro české studenty zahraničních univerzit

V průběhu 12 let, kdy rozdělují rodinné nadace Kellnerových finanční granty mezi české studenty hlavně bakalářského studia na zahraničních univerzitách, obdarovaly 218 vysokoškoláků celkovou částkou 105 milionů Kč. V akademickém roce 2021/22 získalo finanční grant 57 univerzitních studentů. Nejvíc stipendistů, takřka 30 procent, získává mezinárodní zkušenosti v technických oborech a informatice, 25 procent studuje přírodní vědy.

Pro akademický rok 2022/23 se správní rada nadace rozhodla navýšit částku na finanční granty pro studenty VŠ na 15 milionů korun.

PPF vykázala loni čistý zisk 5,9 miliardy korun

Po tragické události, při níž loni v březnu zahynul Petr Kellner, se novým členem správní rady nadace stal Radek Špíšek. Ředitel biotechnologické firmy Sotio Biotech ze skupiny PPF doplnil tříčlennou radu po boku její předsedkyně Renáty Kellnerové a členky Petry Dobešové.

Do aktivit nadace se z pozice členů dozorčí rady aktivně zapojili v červnu 2021 také potomci Petra Kellnera, Anna a Lara Kellnerovy spolu s Petrem Kellnerem jr.

Reklama

Výběr článků