Hlavní obsah

Do kurzu pro asistenty pedagoga z Ukrajiny se registrovalo 1300 zájemců

14. 10. 2022, 8:57 – Praha

Do kurzu pro budoucí asistenty pedagoga z Ukrajiny, který připravila nezisková organizace Člověk v tísni, se od srpna zaregistrovalo zhruba 1300 zájemců. Vznik kurzu podpořila sbírka SOS Ukrajina, na kterou přispěli rovněž Tchajwanci. Tento týden to oznámili zástupci Člověka v tísni.

Foto: Luděk Peřina, ČTK

Ilustrační foto

Článek

V červnu podle ministerstva školství vykonávalo v ČR pedagogickou činnost kolem 550 Ukrajinců a asi 880 pracovalo na pozicích nepedagogů.

Bezplatný online kurz s názvem Nauč mě to spustila organizace v druhé polovině srpna s cílem nabídnout ukrajinským uprchlíkům možnost zlepšit se v češtině pro práci v českých školách. Asistenti, kteří v tomto školním roce pomáhají ve školách dětem ukrajinských utečenců, nemusí splňovat požadavky na výbornou znalost češtiny. Česky by podle legislativy měli umět natolik, aby se ve škole dokázali domluvit. Rozhodnutí o jejich přijetí je věcí ředitelů škol.

Nový web chce dostat do škol ukrajinské pedagogy

Do online kurzu češtiny pro ukrajinské asistenty pedagoga se přihlásilo 900 lidí

Váleční uprchlíci z Ukrajiny začali do Česka přicházet po začátku ruského útoku na Ukrajinu 24. února. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) při zahájení nového školního roku 1. září řekl, že do škol v České republice nastoupilo 57-60 tisíc Ukrajinců. Jejich přesný počet MŠMT dosud nezveřejnilo.

MŠMT chystá úpravu financování asistentů pedagoga. Spolek reaguje otevřeným dopisem

O kurz pro asistenty se znalostí ukrajinštiny je podle vedoucího vzdělávacího programu Varianty společnosti Člověk v tísni Tomáše Habarty velký zájem. Každý účastník si sám volí tempo a pořadí lekcí. Nově je lekcí celkem 11. Prvních pět lekcí kurzu doplnilo dalších šest, které se věnují komunikaci uvnitř pedagogického sboru, harmonogramu školního roku nebo komunikaci s rodiči.

Příspěvek z Tchaj-wanu

Kurz financují dary věnované na sbírku SOS Ukrajina. Na sbírkové konto přispěli lidé k 10. říjnu 2,02 miliardy korun, uvedla organizace Člověk v tísni na svém webu. Dalším jedním milionem dolarů, což je asi 25,3 milionu Kč, nyní přispěli Tchajwanci, informovala společnost. Peníze na pomoc válečným uprchlíkům z Ukrajiny v Česku podle ní Tchajwanci vybrali ve veřejné sbírce.

Uznávání vzdělání Ukrajinců ze škol v Evropě bude řešit pracovní skupina

Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Novou náměstkyní ministra školství se místo Plagy stala Martina Běťáková

Z nasbíraných peněz se budou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ve dvouletém projektu financovat mj. sociální a vzdělávací aktivity, které se zaměřují na podporu Ukrajinců v Česku. Patří k nim třeba online doučování dětí, pracovní poradenství pro dospělé či provoz ukrajinské helplinky.

Reklama

Výběr článků