Hlavní obsah

Vojenští lesáci lákají mladé na perspektivní práci a stipendium

7. 12. 2016, 7:44
Novinky, Vratislav Konečný

Práce v lese je sice na první pohled krásné zaměstnání, ale vyžaduje také disciplínu a vztah k přírodě. Vojenské lesy a statky (VLS) spouštějí na Liberecku pro studenty lesnických profesí stipendijní program, který jim má pomoci v dalším profesním růstu.

Foto: archiv VLS

ilustrační foto

Článek

Je určen pro studenty lesnických učilišť či oborů vyučujících lesní mechanizátory. Mohou získat podporu až 3000 korun měsíčně i další bonusy, pokud se zaváží po skončení studia nastoupit k VLS. Na Liberecku tak chtějí VLS motivovat studenty se zájmem o práci v Ralsku, kde podnik hospodaří.

Žádost o stipendium lze podávat v průběhu prvního ročníku studia, vstupním kritériem pro výběr jsou výsledky praktických zkoušek na konci prvního ročníku. Během letních prázdnin pak bude s vybranými uchazeči podepsána dohoda o přiznání stipendia. Program je zaměřen na mladé studenty kvalifikovaných profesí lesních dělníků pro práce v těžební činnosti.

Nejen peníze, ale i uplatnění v oboru

„Chceme uchazeče podpořit ve studiu těchto lesnických profesí, motivovat je k dobrým studijním výsledkům a pomoci jim i jejich rodinám s finanční zátěží, která je se studiem spojena. Vedle prospěchových kritérií je součástí dohody také závazek nastoupit do pracovního poměru po dokončení studia k VLS. Ten však na druhou stranu dává studentovy perspektivu uplatnění v oboru,“ poznamenal k programu ředitel VLS Josef Vojáček.

Z programu může student pokrýt náklady na ubytování během studia až do měsíční výše 2000 korun, až jeden tisíc korun pak může měsíčně čerpat jako měsíční paušál na další výdaje. Při splnění prospěchových kritérií mu VLS uhradí navíc získání řidičského průkazu na osobní a nákladní vozidlo.

Vše je vázáno na prospěch

„Bonusový příspěvek na získání řidičských oprávnění je také vázán na prospěchová kritéria, která určuje individuálně při uzavření smlouvy o poskytování stipendia daná divize VLS. Podnik proplatí zpětně cenu kurzu a závěrečné zkoušky, náklady na opakování zkoušky nehradí. Na Liberecku VLS spravují rozsáhlou lokalitu v Ralsku o rozloze 28 200 hektarů. V unikátní přírodní lokalitě bývalého vojenského újezdu na Českolipsku hospodaří čtyři lesní správy – Břehyně, Dolní Krupá, Lipník a Hamr,“ informoval mluvčí VLS Jan Sotona.  

Reklama

Výběr článků