Článek
"Na Grabštejně i na dalších 10 památkách Čech a Moravy 5. května začne pouť za dobrodružstvím a poznáváním tajemství našich hradů a zámků. Pro rozluštění grabštejnského tajemství pro vás bude klíčovou postavou sv. Barbora. Bez toho, že odhalíte její tajemství, se dále nedostanete," uvedl Mgr. Jan Sedlák, kastelán hradu Grabštejn.
Slavnostní zahájení projektu bude provázeno bohatým programem. "Na Grabštejně si vás dovolujeme pozvat na veselici u příležitosti zahájení nových zážitkových prohlídek," informoval Jan Sedlák. "Naše světice a patronka se na hrad navrátí, aby pozdravila slavnost k její poctě sezvanou. S ní přijedou i kejklíři, komedianti, hudci a trhovci, šenkýřky a hokynáři se svými krámky, stolci a kotci, v nichž své zboží a krmi nabízeti budou, zejména ale pak ti, jejichž je sv. Barbora patronkou, a zván je i četný lid. Bez nadsázky lze totiž říci, že sv. Barbora je patronkou všech činorodých lidí. Pokud splníte její úkoly, získáte jeden z klíčů k 13. komnatě," dodal Sedlák.
Tajemnou světici grabštejnskou představí až na hradu, ale několik slov k historii nám odhalil tamní kastelán již nyní. "Světice se prvně objevuje ve 4. století, na Grabštejně je prvně zmíněna v roce 1393. Od 5. 5. 2012 se s oživlou sv. Barborou můžete setkat i vy".
Sv. Barbora z Nikomédie (též svatá Barbora), panna a mučednice, patří ke čtrnácti svatým pomocníkům, vzývaným zvláště v těžkých chvílích. Svátek slaví 4. prosince. Svaté Barboře je zasvěceno řada kostelů a kaplí, kromě kutnohorského chrámu sv. Barbory také kaple sv. Barbory na Grabštejně.
Svatá Barbora byla pravděpodobně sťata mečem za vlády císaře Galeria během pronásledování křesťanů kolem roku 305. Podle legend měla být svatá Barbora krásná dívka, jež se narodila v druhé polovině 3. století, nebo na začátku 4. století n. l. v Nikomédii v Malé Asii jako jediná dcera v rodině bohatého kupce Dioskura. Její matka brzy zemřela, krutý otec vedl dceřinu výchovu v ryze pohanském duchu, podle tehdejší helénistické kultury. Aby ji ubránil před zlými vlivy okolního světa, zejména před tehdy stále zakázaným křesťanským učením, uvěznil dceru v kamenné věži, kde ji obklopil vším přepychem. Jeden z přítomných sloužících byl však tajným křesťanem a přivedl Barboru k víře. Jakmile se to otec dověděl, chtěl ji donutit zříci se křesťanství. Když se však dcera bránila, vlastnoručně ji sťal. V tom okamžiku vyšlehl z jasného nebe blesk a na místě krutého otce zabil.
Svatá Barbora je uctívána jako svatá patronka havířů, dětí, dělostřelců, architektů a matematiků, také dalších povolání, u nichž hrozí riziko náhlé či násilné smrti, rovněž jako ochránkyně proti smrti bleskem v časech bouří a požárů. Bývá zobrazována s věží či její miniaturou, kterou držívá v ruce. Tak je tomu také u sv. Barbory na Grabštejně.