Článek
Pozornost publika si vysloužilo pěvecké duo Petra Hamáčková a Šárka Dolejšová, které za klavírního doprovodu Ondřeje Hromádka předneslo Pie Jesu a Rybovu Spi, spi neviňátko.
Následovala houslistka Šárka Valníčková s klavíristou Jiřím Vondráčkem s Meditací od Glazunova. Sopranistka Dominika Hromková zazpívala skladby od Benjamina Brittena a Francesca Duranteho a na klavír ji doprovázel Michal Chrobák. Úterní pěvecký sbor Cambio pod vedením Heleny Karnetové potěšil lidovými koledami.
Jednoznačně nejpočetněji byli zastoupeni varhaníci. František Novák zahrál Gloria od Petra Ebena a Bachovo Preludium, Vánoční toccatu od Otmara Máchy jeho kolegyně Petra Lačárková, Prelude in classic style od Gordona Younga Jiří Kudrna.
Po přestávce se představil Dah-pyng Deng z dalekého Tchaj-wanu se skladbou Fantasia in d od Johanna Kriegra a po něm Ondřej Hromádko s Fantasií g moll Jana Křtitele Kuchaře. Lucie Slaninová zahrála Preludium a fuga in e od Johanna Pachelbela a závěrečné vystoupení v podobě Allegra maestoso ze sonáty c moll od Mendelssohna-Bartholdyho patřilo Lukáši Koblásovi.
Vraťme se však k jedinému zahraničnímu účinkujícímu. Dah-pyng Deng, student Univerzity v Pingtungu z Tchaj-wanu, přijel do Hradce Králové na půlroční stáž. Krátce po skončení po koncertu odpověděl na otázku, zda se naplnila očekávání, s nimiž na UHK nastoupil, takto: „Přijel jsem na zdejší univerzitu hlavně, abych se naučil na varhany. Hradec Králové je nádherné město a dostal jsem výborného učitele, takže jsem opravdu hodně spokojen.“
Varhany jsou na Tchaj-wanu velice unikátní, neboť hlavním vyznáním je tam buddhismus. V současné době se jednotlivé nástroje stále dají spočítat na prstech jedné ruky - jsou totiž teprve čtyři. Jeden z nich se bude kolaudovat v novém koncertním sále v Pingtungu.
Kde tedy chce stážista své umění uplatnit? „Představuji si, že budu hrát v kostele nebo v nějakých koncertních prostorech. Ale na Tchaj-wanu se teprve dokončují stavby varhan, je to úplná novinka. Není tam příliš lidí, kteří umí hrát na tento nástroj, takže já jsem jeden z těch prvních,“ prozradil Dah-pyng Deng.
A jaký je tedy jeho hlavní obor? „Studuji hru na klavír a chci být učitelem hry na klavír. Varhany budou můj druhý nástroj,“ odpověděl a spěchal se fotit se svým oblíbeným učitelem - docentem Františkem Vaníčkem, který se už za několik málo dní vydá do studentovy domoviny, aby byl přítomen uvedení čtvrtých varhan na Tchaj-wanu do provozu.