Článek
Chilan o Čechovi
„V jednom časopise jsem našel toto české jméno, a ani jsem netušil, že jde o velkého spisovatele, uctívaného veškerým lidem, autora balad a překrásných romancí, jemuž postavili pomník na Malé Straně v Praze. Když jsem po mnoha letech přijel do Československa, položil jsem k nohám jeho vousaté sochy květ,“ napsal Neruda o Nerudovi.
Politickodetektivní fikce plná lidskosti
Zatímco z českého Nerudy povětšinou známe jen kousek Písní kosmických recitovaných ve filmu Marečku, podejte mi pero! a okřídlené My přijdem, chilský politik slavil úspěchy po celém světě.
Případ Neruda je výbornou detektivní fikcí spisovatele Roberta Ampuera, s řadou aspektů objasňujících události vedoucí ke svrhnutí Allendovy komunistické vlády v roce 1973 a nastolení diktátorského Pinochetova režimu.
Neruda si před smrtí najme soukromého detektiva Kubánce Cayetana Brulého. Má pátrat po lékaři, který kdysi léčil bylinami rakovinu. Detektiv ale zjistí, že nejde o to najít šamana, poslání je daleko hlubší.
V honbě za pravdou podnikne Cayetano malou cestu kolem světa: navštíví Mexiko, Castrovu Kubu, Bolívii i nebezpečný, za zdí skrytý východní Berlín. Zatímco pro Nerudu pátrá, nad Chile se stahují mračna vojenského převratu.
Děj obsáhne řadu zemí, kultur a politických idejí. Ampuerův politický thriller, odehrávající se během bouřlivého konce jedné éry, je nejen romantickým, barvitým příběhem s akční zápletkou, ale i neotřelým pohledem na život velikána světové literatury Pabla Nerudy.
Neruda měl kandidovat na post chilského prezidenta, ale uvolnil místo Allendovi. Ač se zaštiťoval komunismem, nahromadil značný nemovitý majetek. Zemřel na rakovinu prostaty necelé dva týdny po převratu. Když se ho E. E. Kisch při setkání zeptal, proč zrovna Nerudovo jméno upoutalo jeho pozornost, nedokázal Chilan odpovědět.
V záplavě krváků a nesmyslných thrillerů velmi dobře napsaná kniha, chce to ale tušit souvislosti, jinak jste ztraceni.
Vydalo nakladatelství Host Brno.