Hlavní obsah

Bohuslav Ondráček zkomponoval nejen řadu hitů, ale také pop-rockový muzikál Titanic

Novinky, Robert Rohál

Čtyřiaosmdesáté narozeniny by v těchto dnech oslavil hudební skladatel Bohuslav Ondráček, který má na svém kontě řadu hitů. Ale nepsal jen pro zpěváky typu Vondráčkové nebo Matušky. Je také autorem pop-rockového muzikálu Titanic, který vznikl přesně před čtyřiceti lety.

Foto: archiv autora

Bohuslav Ondráček je autorem i muzikálu Titanic, který vyšel zatím jen na vinylu.

Článek

Jde o scénicky nerealizovaný muzikál, který se objevil v roce 1977, ale jen na vinylové LP desce Supraphonu. Autorem hudby a aranžmá je Bohuslav Ondráček, scénář vymyslel Juraj Herz, autorem textů je Zdeněk Borovec.

„Znovu v nejlepším světle zde zazářily Ondráčkova skladatelská invence, vynikající charakterizační schopnosti  jeho hudby, umocněné barevnou instrumentací i jeho uměním nalézt pro ni optimální interprety. V pozoruhodně sevřeném tvaru v ní prezentoval širokou paletu hudebních stylů a nálad,” napsal o albu Titanic nadšeně Leo Jehne.

I když se na projektu podíleli špičkoví zpěváci (například Eva Pilarová, Josef Laufer, Petra Janů, Lešek Semelka, Karel Zich, Jaromír Mayer nebo Věra Špinarová), výtečné sbory (C & K Vocal) a orchestr řízený Josefem Vobrubou (nahrávka vznikla v nahrávacím studiu Mozarteum v dubnu 1976), v době vyjití nemělo album téměř žádnou publicitu.

Své sehrála patrně skutečnost, že to byl Bohuslav Ondráček, který v roce 1968 "vymyslel" trio Golden Kids a v té době se stal také prvním českým producentem v pravém slova smyslu - v Supraphonu produkoval alba vlastní Bob-Serie. V nastupující normalizaci se dostal do potíží s vládnoucí klikou, což pro něj znamenalo výrazné utlumení profesní kariéry a likvidaci jeho produkčního systému. Nicméně ve skládání písní, které točili přední zpěváci, nepolevoval.

Bohuslav Ondráček se narodil 27. června 1932 v Pardubicích. Po maturitě studoval na Akademii múzických umění skladbu, hrál v několika amatérských orchestrech, byl totiž výborný klavírista a přes Plzeň se dostal až do pražského Rokoka. Dokázal objevit a ocenit talenty, kterým psal na tělo. Stal se jedním z hlavních protagonistů české populární hudby během jejího vzestupu v druhé polovině šedesátých let minulého století, jeho písně bodovaly na festivalech. S textařem Janem Schneiderem stvořili v roce 1967 jak album Verše a písně, tak muzikál Gentlemani, který byl uveden na jevišti Hudebního divadla v Karlíně.

Písně jako Oh, baby, baby (M. Kubišová - H. Vondráčková), A tak dál nosíš po kapsách sny mládí (W. Matuška), Rekviem (E. Pilarová), Lampa (M. Kubišová), Ring-o-ding (M. Kubišová), Spoutej mě (H. Ulrychová), Hej, pane zajíci (M. Kubišová - H. Vondráčková) a dalších sedmdesát písniček, které zkomponoval Bohuslav Ondráček v letech 1963 až 1989, zpřístupnil už před časem Supraphon pro všechny fanoušky výborné muziky formou tří digitálních alb na www.SUPRAPHONline.cz.

Bohuslav Ondráček je autorem hudby k několika filmům, z nichž k nejznámějším patří kriminální komedie Holka na zabití (1975). Vedle několika profilových alb vyšlo v roce 1979 tematicky-autorské album Hvězdolet 06, kde zpívá šest zpěváků (J. Schelinger, J. Korn, V Neckář, M. Rottrová, H. Zagorová a H. Vondráčková), i v tomto případě je autorem textů Zdeněk Borovec.  

Po roce 1989 se vrátil k profesi producenta. Supraphon mu v roce 1994 vydal profilové CD Pojď se mnou, lásko má a ve stejném roce se objevil i na "come-backovém" koncertu Golden Kids v pražské Lucerně, leč z vlastního come-backu se dlouho netěšil. Zemřel 7. června 1998 ve věku nedožitých šestašedesáti let.

Výběr článků

Načítám