Hlavní obsah

Lvov zasáhly další ruské rakety. Jen 75 kilometrů od Polska

26. 3. 2022, 18:03 – Lvov • Aktualizováno 26. 3. 2022, 19:18

Město Lvov na západě Ukrajiny v sobotu večer opakovaně zasáhly ruské střely, hlásí místní úřady. Nejprve na Lvov dopadly dvě rakety, které zranily přinejmenším pět lidí, pak následoval další nálet, provázený třemi silnými výbuchy.

Foto: Profimedia.cz

Kouř nad městem Lvov po ruském útoku

Článek

„Zahřměly další tři silné výbuchy. Letecký poplach trvá! Zůstaňte v krytech, zachovejte klid. Nešiřte žádné informace, snímky či videa před zveřejněním oficiálních zpráv,“ uvedl gubernátor Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj.

„Nic podobného jsem ještě nezažil. Je strašné představit si, co se děje na východě,“ řekl zpravodaji BBC čtyřiadvacetiletý Volodymyr, kterého nálet zastihl v práci v jedné lvovské restauraci. Město, kam prchají uprchlíci z jiných oblastí Ukrajiny, nadále pokládá za bezpečné. BBC dodala, že to není poprvé, co Rusové zaútočili na sklady paliv.

Zásahy poškodily infrastrukturu a zapálily sklad paliv. Hasiči pokračují v hašení, na místě zasahují záchranáři. Obytné domy nebyly zasaženy, uvedl list Ukrajinska pravda na svém webu.

Záběr jedné z raket, která dopadla ve Lvově.

Lvovem v sobotu otřásly tři silné výbuchy.

Televizní stanice CNN, která má ve Lvově svůj štáb, informovala, že ve městě byly slyšet sirény. „Nevidíme žádné údery ve městě jako takovém, ale na obzoru za kopcem stoupá po třech silných explozích kouř,“ řekl divákům reportér John Berman.

Podle radnice možná byl cílem útoku vysílač, ten ale útok přestál neporušený. Zpravodajka stanice Sky News řekla, že zásah nejspíš dostaly zásobníky paliva v Lyčakivské čtvrti. Na Twitteru napsala, že nad městem přelétaly stíhačky.

Lvov má přes 700 000 obyvatel a je jedním z měst, kam prchají obyvatelé z boji zasažených oblastí na východě Ukrajiny a z Kyjeva. Minulý týden čtyři ruské rakety vypálené zřejmě z Černého moře zasáhly u Lvova nepoužívaný opravárenský závod letecké techniky.

Foto: Profimedia.cz

Kouř nad městem Lvov po ruském útoku

V Polsku je Biden

Lvov leží asi 75 kilometrů od hranic s Polskem, ve 400 kilometrů vzdálené Varšavě v sobotu jednal americký prezident Joe Biden. Ten během setkání s ukrajinskými uprchlíky označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „řezníka“.

V sobotu Biden svému polskému protějšku Andrzeji Dudovi v souvislosti s probíhající válkou také řekl, že pátý článek Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně bere jako posvátný závazek. Polsko šéf Bílého domu ocenil také za to, že bere velkou část odpovědnosti za řešení uprchlické krize způsobené válkou na Ukrajině na svá bedra.

Napětí mezi Ruskem a USA graduje. „Je to řezník,“ pustil se Biden do Putina

Evropa

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků