Článek
„Předsedkyně von der Leyenová vyjádřila silné obavy ohledně důsledků pozměňovacích návrhů a požádala ukrajinskou vládu o vysvětlení,“ uvedl podle agentury AFP mluvčí Evropské komise Guillaume Mercier.
Ukrajinský Národní protikorupční úřad (NABU) a Specializovaná protikorupční prokuratura (SAP) se mají nově stát závislé na generálním prokurátorovi, kterého přitom jmenuje prezident země. Mezi pravomoci prokurátora patří nahlížet do spisů a přesouvat je, dále může vydat závazný pokyn vyšetřovatelům a jednostranně případy uzavírat.

Ukrajinská demokracie v ohrožení. Zelenskyj podepsal kontroverzní zákon, lidé vyšli do ulicVideo: AP
NABU je odpovědná za vyšetřování a sestavování významných korupčních případů, jež jsou poté stíhány SAP. Zákon nejprve schválila ukrajinská Nejvyšší rada, následně jej podepsal Zelenskyj. Tisíce lidí na Ukrajině proti tomuto kroku protestovaly v ulicích.
„Situaci na Ukrajině sledujeme. Boj proti korupci je klíčovou součástí cesty do EU. Ukrajina patří do Evropy a naši podporu mají její občané. Podpora ale nikdy nebyla a nebude bianko šek pro jakékoli kroky vlády. To jsem dnes připomněl ministru (zahraničí) Andriji Sybihovi,“ napsal ve středečním příspěvku na síti X Lipavský.
Zelenskyj: Všichni vás slyšíme
Zelenskyj se ve středu snažil kritiku otupit setkáním se šéfy ukrajinských protikorupčních orgánů činných v trestním řízení.
„Shodli jsme se na tom, že všichni budou pracovat výhradně konstruktivně. Všichni slyšíme, co říká společnost. Vidíme, co lidé očekávají od státních institucí, aby byla zajištěna spravedlnost a efektivita každé instituce,“ napsal ukrajinský prezident na sociálních sítích.
„Prezident Zelenskyj se stále přímo nezmiňuje ani o zákonu o omezení pravomocí protikorupčních institucí, který byl bleskově podepsán 22. července, ani o protestech proti tomuto dokumentu, které se konaly v úterý večer ve vládní čtvrti, vlastně pod okny prezidentské kanceláře, a v několika dalších ukrajinských městech,“ podotkl k tomu jízlivě web Ukrajinska pravda.